Привршуваат подготовките за археолошко истражување на Ѓеновичко кале

Во рамките на подготвителните работи за почеток на ископување на локалитетот Ѓеновичко кале, потпишан е договор за соработка помеѓу Конзерваторски центар Гостивар и Археолошкиот музеј во Скопје. Ископувањата од овој вид се случуваат за прв пат во најновата историја на...

Пет дена КИНО НА ТРЕВА во МКЦ парк

МКЦ и кино Милениум ве канат на бесплатни филмски вечери кои ќе се одржуваат во периодот од 23 до 27 јули, во паркот на МКЦ. На ова прво издание на Кино на трева, кое е во склоп на програмата на настанот „МКЦ за Скопје“ ќе се прикажат вкупно пет филмови....

„Златна арена“ за Теона Стругар Митевска

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ освои уште една награда. На филмскиот фестивал во Пула, Хрватска, кој се одржа од 13 до 21 јули Теона Стругар – Митевска доби „Златна арена“ за најдобар режисер nа филмот, во категоријата малцински копродукции. Одлуката за...

Извонредниот „Терем“ квартет вечерва на „Охридско лето“

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“, вечерва, 22 јули, во катедралната црква Св. Софија, концерт ќе одржи „Терем“ квартет од Русија. „Терем“ квартетот е основан во 1986 година од страна на студенти од фолклорно-инструменталниот оддел на државниот конзерваториум...

Концерт на Гал Фаганел на виолончело и Маја Божиновска на пијано

Во рамки на Скопско лето, вечер во 20:30 часот во Националната галерија – Даут пашин амам, концерт ќе одржат виолончелистот од Словенија, кој живее и работи во САД, Гал Фаганел и нашата пијанистка Маја Божиновска.Гал Фаганел е реномиран изведувач, наставник, ментор и...

Меѓународна изложба „Уметност, меѓународна група и пријатели” во Прилеп

Во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков” во Прилеп вечерва во 20 часот ќе биде отворена меѓународната изложба „Уметност, меѓународна група и пријатели”, на која ќе бидат претставени дела од 15 уметници од  Русија, Велика Британија, Бугарија, Србија,...

Концерт на „Византиска силуета“ – балканска музика на група од Исланд

На „Скопско лето“ вечер од 21 часот во Куршумли ан концерт ќе има „Византиска силуета“ - група од Исланд која интерпретира балканска музика. Бендот е основан во 2010 година и неговата програма содржи грчки, македонски, бугарски и турски песни. Во групата членуваат:...

Полското камерно трио „Пендерецки“ на „Охридско лето“

Шестиот ден од програмата на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ нуди концерт на полското трио „Пендерецки“, составено од уметниците Конрад Сколарски на пијано, Јарослав Наджицки на виолина и Карол Марјановски на виолончело. Клавирското трио „Пендерецки“ е...

Делата на уметници од Гостивар  изложени во Галерија М.Ц. во Њујорк

Делата на уметниците, Решат Амети-сликар, Џелил Руфати-скулптор и Рилинд Руфати-фотограф,  до 23 јули 2019 година,  се изложени во Галерија М.Ц. во Њујорк, САД. Сликарот Решат Амети пред  њујоршката публика се претсатвува со дела од циклусот „Од Традицијата“ и...

Концерт „Турски амам” на Гудачкиот камерен оркестар “АРКО”

„Турски амам“ е насловен концертот на Гудачкиот камерен оркестар „АРКО“ кој во рамки на фестивалот Скопско лето ќе се одржи вечерва во 20:30 часот во Националната опера и балет. Диригент е Ерхан Шукри, а солист е Тахир Ајдоглу од Анкара, Р. Турција кој ќе свири на...

Загрепскиот младински театар со „Хaдерсфилд“ гостува на „Охридско лето“

Драмската програма на годинашното фестивалско издание на „Охридско лето“ продолжува со претставата „Хадерсфилд“ на авторот Угљеша Шајтинец, во изведба на Младинскиот театар од Загреб и во режија на Рене Медвешек. Во актерската екипа на гостинскиот театар од Загреб се:...

Привршуваат подготовките за 58. Струшки вечери на поезијата

Повеќе од 30 поети од повеќе земји во светот го потврдиле своето присуство за 58. Струшки вечери на поезијата, информираше во своето соопштение дирекцијата на фестивалот. Покрај добитничката на Златниот венец, романската поетеса Ана Бландијана, како и добитничката на...

Меѓународен фолклорен фестивал од 16 до 18 јули во Куманово

Дванаесет културно-уметнички друштва и фолклорни ансамбли од земјава, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина и од Колумбија ќе учествуваат на тридневниот Меѓународен фолклорен фестивал, кој од 16 до 18 јули ќе се одржи на градскиот плоштад во Куманово. Доколку пак...

Концерт на Националната опера и балет на „Охридско лето“ Во црквата „Света Софија“

Во црквата „Света Софија“ вечер концерт ќе одржи Националната опера и балет во рамките на музичкиот дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“. Редовни гости на фестивалот се солистите, диригентите и ансамблите на нашата опера и балет. Првиот настан на „Охридско...

На Скопско лето театарски интерактивен перформанс „Актер – Човек“ и италијанскиот филм „По стапките на мојот татко“

Во рамки на Скопско лето 2019 вечер во Куршумли ан ќе се одржи театарскиот интерактивен перформанс „Актер Човек“, а во Сули ан ќе биде прикажан италијанскиот филм „По стапките на мојот татко“ во режија на Марко Сегато. Автор и режисер на интерактивниот перформанс...

Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Вљубениците во уметноста низ 40-те фестивалски денови ќе имаат можност да уживаат во над 40 културни настани на светски, но и...

Галичка свадба од 12 до 14 јули

Традиционалната културно-туристичка манифестација „Галичка свадба“ 2019-та, годинава ќе се одржува од 12 до 14 јули. За зет и невеста, Месната заедница Галичник ги избра Огнен Караѓозовски, по потекло галичанец и Марина Петровска. Младенците ќе ја крунисаат својата...

ИФФК „Браќа Манаки“: Јоргос Арванитис е лауреат на наградата за животно дело „Златна камера 300“

Светски познатиот кинематографер Јоргос Арванитис  е вториот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаkи“. Арванитис е  еден од најважните европски директори на фотографија...

Ѕвездата на виолина Ванеса Меј и Филхармонија ќе го отворат годинешното „Охридско лето“

Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули (петок) во прекрасниот Антички театар во Охрид, свечено ќе почне 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Британката Ванеса Меј го носи епитетот светско чудо, а ќе настапи заедно со...

Отворање на изложбата со Златниот човек од Казахстан

Во Археолошкиот музеј вечер во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Великата степа: историја и култура“ од Националниот музеј на Казахстан, на која главен експонат е Златниот човек од 5 век п.н.е. познат како „казахстански Тутанкамон“. Научниците го идентификувале...