Изложба на слики во Центарот за култура ‒ Дебар

Во Центарот за култура во Дебар денеска (24.11.2020 г) во 12 часот ќе биде отворена самостојна изложба на дебарскиот сликар Дритан Боцку. Во рамките на изложбата ќе бидат претставени 14 дела‒диптиси и триптиси,дела со мртва природа, портрети и апстракции ‒изработени...

Нов театарски проект на Центарот за култура Крива Паланка

Монодрамата „Жените на Шекспир” е новиот театарски проект на Центарот за култура во Крива Паланка, кој вечер во 20 часот премиерно ќе биде прикажан на Јутјуб-каналот на официјалната Фејсбук-страница на Центарот за култура. Станува збор за монодрама замислена како...

Традиционално одржан вокално – инструменталниот фестивал „Лира“ во Неготино

Во просториите на Центарот за култура Ацо Ѓорчев - Неготино, традиционално како и секоја година се одржа вокално - инструменталниот фестивал „Лира“. Манифестацијата се одржа во организација на Центар за култура Ацо Ѓорчев - Неготино и пеачката група при КУД „Јане...

Концерт на Валентин Наумов и Верица Дивитарова

Во рамки на манифестацијата Есенски музички свечености 2020, вечер, во фоајето на Националната опера и балет, концерт ќе одржат Валентин Наумов – виолина и Верица Дивитарова – пијано. На програмата се три сонати за виолина и пијано од В.А. Моцарт и Ј. Брамс. Влезот за...

Денови на македонска музика: Концерт на Симон Трпчески и пријателите

Светски познатиот македонски пијанист, Симон Трпчевски  по подолго време е повторно пред македонската публика, заедно со неговите пријатели, врвни македонски уметници: Влатко Нушев, Илинка Велкова, Александар Стојчески, Владимир Крстев, Паскал Краповски, Гонца...

Албанологот Џеват Лоши и книжевниот критичар Алиу ја добија наградата „22 Ноември“

Одборот за доделување на државна награда „22 Ноември“ денеска во Собранието ја додели наградата „22 Ноември“ за 2020 година на професорот, албанолог и академик, Џеват Лоши и на книжевниот критичар, Али Алиу. Наградата се доделува за признание на луѓе од политичкиот,...

Три нови награди за играниот филм „Дедо и внук“

Две признанија за извонреден придонес во светот на филмот (Outstanding contribution to the world of Cinema) доби режисерот Илија Пиперковски за неговиот најнов филм „Дедо и внук“ од Независниот филмски фестивал „Четврта димензија“(4-th Dimension Independent Film...

Наскоро виртуелна посета на археолошкиот локалитет Стоби преку апликацијата „Стоби еду“

Создадена е нова мобилна апликација „Стоби еду“, преку која децата ќе можат да го разгледаат културното наследство на археолошкиот локалитет Стоби. ‒Апликацијата,која наскоро ќе биде достапна за преземање,ќе овозможи преку користење на мобилните телефони да се искуси...

„Од меморијата“ изложба од Беди Ибрахим во Прилеп

Во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп на 20 ноември од 12.00 часот ќе биде отворена изложбата „Од меморијата“ од уметникот Беди Ибрахим. Со овој интердисциплинарен скулпторско-сликарски концепт  Беди Ибрахим, реферира за неговото длабоко разбирање и...

Премиера на претставата „Избувливиот човек“од Чехов

Во рамките на овогодинешната програма на НУЦК Бели Мугри- Кочани,  утре (петок 20 ноември) со почеток во 18.00 часот публиката ќе има можност да ја проследи премиерата на претсавата „Избувливиот човек”  од А. П. Чехов во режија на Перo Даниловски. Претставата е дел од...

Веб портал, интерактивни мапи и електронски книги за објекти кои се заштитено културно наследство на Источниот плански регион на Р.С. Македонија

Веб портал Интерактивни мапи и електронски книги https://www.zkn.mk/  е проект  на кој се претставени објекти кои се заштитено културно наследство на Источниот плански регион на Р. С. Македонија. Претставувањето  на објектите е направено со помош на иновативни и...

Театарот за деца и младинци со нова премиера

Во Театарот за деца и младинци вечер во 19 часот премерно ќе биде изведена младинската претставата „Што е силеџија” во режија на Хана Миленковска, која заедно со Горјан Милошевски се автори на текстот. Во претставата на прв план се опфаќаат проблемите поврзани со...

 С О О П Ш Т Е Н И Е

Одборот за доделување на државната награда ,,22 Ноември“ согласно Законот за државните награди, Законот за изменување и дополнување на законот за државните награди („Службен весник на РМ” бр.52/06,54/07,74/12, 99/18 и Сл весник на РСМ бр.98/19 ) и Правилникот за...

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде кандидат на Република Северна Македонија за „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ). Одлуката ја донесе Комисијата за избор...

Концерт во Kамерната сала на Филхармонијата

Македонските музичари Стојан Димов (кларинет, саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов в среда во 20 часот ќе настапат во Камерната сала на Филхармонијата. На концертот, со наслов „Фузија“, ќе бидат  изведени дела од Менделсон,...

Објавен поетски зборник „Литературно шаренило на Балканот“

Објавен е зборник „Литературно шаренило на Балканот“ – мултикултурно издание  како синтеза на поетски творби на поетите што живеат и творат во земјава, а се припадници на различни етнички заедници. Уреднички на зборникот се Марина Мијаковска и Алмира Папиќ, според...

Концерт „Музика за 30 прсти“ на „Есенски музички свечености“

Во рамки на фестивалот „Есенски музички свечености“ вечер од 19 часот во фоајето на Национална опера и балет концерт ќе имаат пијанистките Сара Пројковска, Марија Вршкова и Елена Атанасовска-Ивановска. На програмата на концертот, насловен „Музика за 30 прсти“, се дела...

„Скопје постер фестивал“ се приклучува кон глобалното дизајнерско движење за КОВИД-19

Во рамките на годинешното, 13-то издание на „Скопје постер фестивал“, во галеријата на МКЦ од 16 до 26 ноември ќе биде поставена изложбата на плакати од 75 светски дизајнери од 56 земји од целиот свет, вклучувајќи ја и Македонија. „Плакарт“ е еден од организаторите...

Меѓународен научен симпозиум „Денови на Јустинијан Први“

Меѓународниот научен симпозиум „Денови на Јустинијан Први“ ќе се одржи денеска во Музејот на македонската борба, во организација на Институтот за национална историја – Скопје и Универзитетот во Болоња, а во партнерство со Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“....

Телеграма со сочувство по повод смртта на реномираната пијанистка и доајен на македонската култура, Јасминка Чакар

Министерството за култура денеска упати телеграма со сочувство по повод смртта на реномираната пијанистка, музички педагог и доајен на македонската култура, Јасминка Чакар. „Со својата посветена и долгогодишна кариера на уметник од највисок ранг и со бескрајната љубов...