Соопштенија за јавност

Во Крива Паланка отворена јубилејна изложба на Валентина Илијевска

Во Крива Паланка отворена јубилејна изложба на Валентина Илијевска

Во галерискиот простор на Националната установа Центар за култура Крива Паланка вчера беше отворена десеттата, јубилејна изложба на академската уметница Валентина Илијевска од Куманово, со која одбележува десет години творештво. Во рамките на изложбата, поставени се...

Со филмот „Совршената дадилка“ почнува Месецот на франкофонијата

Со филмот „Совршената дадилка“ почнува Месецот на франкофонијата

Во Кинотеката на Северна Македонија вечер премиерно ќе биде прикажан филмот „Совршената дадилка“, со кој ќе биде отворен Месецот на франкофонијата. Се работи за екранизација на истоимениот славен роман на Лејла Слимани, за којшто авторката ја доби Гонкуровата награда...

Во Чифте амам јубилејна изложба „Иван Велков, 90 години од раѓањето“

Во Чифте амам јубилејна изложба „Иван Велков, 90 години од раѓањето“

Во Националната галерија (објект Чифте амам) утре (4 март) ќе биде отворена јубилејната изложба „Иван Велков, 90 години од раѓањето“. На изложбата ќе бидат претставени 90-тина дела од сите творечки фази на Иван Велков, а истите се дел од колекциите на Националната...

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Интервјуа

Министерката Стефоска гостин во “Утрински брифинг”

Министерката Стефоска гостин во “Утрински брифинг”

"Сакам да го изразам моето уверување дека годинава победи културата. Со намален буџет во износ од три милиони евра, во ковид услови во кои што работеа комисиите и вработените во Министерството за култура, после децениски наталожени проблеми, невозможно е да добиете...

Гостување на министерката за култура Ирена Стефоска на Klan Macedonia Television

Гостување на министерката за култура Ирена Стефоска на Klan Macedonia Television

Со 3 милиони евра помал буџет поддржани 25.96% за проектите на други корисници од културата на албанската заедница и 90 милиони денари  од капитални инвестиции за Театар и Библиотека Тетово. Погледнете го гостувањето на министерката за култура Ирена Стефоска на Klan...

Министерката Ирена Стефоска за проблемите во културата: Не сме свесни што поседуваме , имаме богато културно наследство што без зборови говори за нас

Министерката Ирена Стефоска за проблемите во културата: Не сме свесни што поседуваме , имаме богато културно наследство што без зборови говори за нас

Министерката Ирена Стефоска за проблемите во културата: Не сме свесни што поседуваме , имаме богато културно наследство што без зборови говори за нас. Целото интервју ќе може да го проследите на следниот...