U hap Pallati i  Kulturës i rikonstruktuar  në Draçevë

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Irena Stefoska sot ishte prezent dhe mori fjalë në hapjen e Pallatit të  Kulturës së rikonstruktuar  në Draçevë.

Është kënaqësi kur institucionet në fushën e kulturës bëhen partnerë të barabartë  si në nivelin qendror  ashtu në atë lokal, konfirmim për këtë është  hapja e sotme e Pallatit të Kulturës  të rikonstruktuar  këtu në Draçevë, vend ku në të ardhmen do të realizohen një numër të madh të përmbajtjeve të ndryshme kulturore dhe përmbajtje tjera tha Ministrja e Kulturës.

Në këtë kontekst ajo i përshëndeti përpjekjet e Kryetarit të Komunës Kisella Voda, Filip Temellkovski dhe drejtorin e Agjencisë për Mbështetje Financiare në Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Nikollçe Babovski për mbështetjen vetëmohuese  të projektit përmes të cilës  stimulohet zhvillimi kulturor.

Në fund duke uruar hapjen e Pallatit të Kulturës të rikonstruktuar,  Stefoska theksoi  se  sfida e kulturës mbetet  para Qeverisjes Lokale  dhe në ardhmëri  të merr mbështetje të plotë, sepse ajo është që na bashkon dhe na afron.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе