Përfunduan hulumtimet në lokalitetin e  Kalasë

од admin_kult

Mbaruan hulumtimet arkeologjike të tempullit të katedrales në vendin arkeologjik të Kalas në fshatin Krupisht, komuna Karbinci. Hulumtimet arkeologjike rezultojnë me zbulimin e tempullin e   katedrales e cila ishte ndërtuar në bazilikën e vonshme antike me martirium tëshekIX dhe X ku janë gjet dhe dy pllaka me shkronja të gllagolicës.

Gjithashtu u zbulua vari i vonshëm antik dhe varreza të cilat datojnë nga shekulli IX dhe X. Në gurët e vareve u gjetën edhe rrathë dhe monedha prej bronzi nga e njëjta periudhë.

Në këtë lokalitet arkeologjik hulumtohet pas 40 vjetëve, dhe akademiku BllagaAleksova në hulumtimet e saja tregon se këtu ka qenë qyteti Raven, ku Kirili e ka shkruar glagolicën dhe Metodij u emërua Peshkop. Hulumtimet e lokalitetit arkeologjik të Kalas realizohen me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе