Edicioni i 3-të online i Bienales Grafike Ndërkombëtare

од admin_kult

Në periudhën prej 2 deri më 30 nëntor në rrjetet sociale ku është prezentë Shoqëria e Artistëve të Artit në Maqedoni, si dhe në ueb-faqen e tyre, organizohet  Bienalia e 3- të Grafike Ndërkombëtare.
Nga SHAAM thonë se për shkak të kushteve të veçanta dhe pamundësisë fizike nuk do të organizohet ekspozita këtë vitë, dhe kanë vendosur të mbajnë shfaqje online.

“Gjatë kohës së krizës shëndetësore botërore, e cila mbizotëron në të gjithë rruzullin tokësor, kultura është një nga kategoritë më të prekshme, dhe posaçërishtë artet vizuale. Ne si Shoqëria e Artistëve të Artit në Maqedoni (SHAAM), menduam që është më se e nevojshe ta tregojmë anën tonë drejtë profesionit tonë. Kjo është gjuha jonë e komunikimit.

Kjo është detyrimi ynë me të cilën e sugjerojmë qëndrimin tonë, mendimin tonë, rezistencën tonë, dhe përsëri memorien e ardhshme kolektive. Me shfaqjet tona të organizuara e tregojmë edhe solidaritetin dhe mbështetjen tonë, të angazhohemi kur qeverisë depresioni i përgjithshëm, dhe në mënyrë të veçantë të kontribojmë në lëvizjen me energji pozitive të bukur e cila do të na mbajë”  njoftonjë nga SHAAM.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе