Nën moton “Ritmi i vargut, ritmi i jetës” do të mbahen 61 mbrëmje strugane të poezisë

од admin_kult

Nën moton “Ritmi i vargut, ritmi i jetës” nga 25 deri më 29 gusht në Strugë, do të mbahet edicioni i 61-të i manifestimit poetik “Mbrëmjet Strugane të poezisë”.

Laureati i këtij viti, poeti japonez Shuntaro Tanikava, siç është njoftuar nga menaxhmenti i Festivalit SVP, për shkak të moshës së shtyrë (91 vjeçar) dhe rreziqeve shëndetësore, nuk do të jetë fizikisht i pranishëm dhe Kurora e Artë do të merret në emër të tij nga djali i tij. Kensaku Tanikava, një kompozitor dhe pianist i shquar japonez. Në portretin tradicional të laureatit të mbajtur në kishën e Shën Sofisë në Ohër, Kensaku do të japë një performancë të veçantë muzikore të frymëzuar nga tekstet e të atit.

I ftuar special në këtë event do të jetë edhe laureati i vitit të kaluar, poeti izraelit Amir Or. Në këtë aktivitet do të marrin pjesë 25 poetë të huaj, si dhe disa poetë vendas.

– Programi përfshin homazhe përkujtimore për doajenin e poezisë maqedonase, Radovan Pavlovski, një mbrëmje të poezisë së grave kroate dhe promovimin e numrit special tematik të mbrëmjes “Jeta letrare”, portret poetik i Shuntaro Tanikava, homazhe poetike për laureatin e SVP në vitin 2020, Amir Or, portretet e fituesve të çmimeve “Urat e Strugës” dhe “Vëllezërit e Miladinovcit” për vitin 2022, si dhe më shumë lexime me poezi nga poetë vendas dhe të huaj, njoftoi institucioni kombëtar “Mbrëmjet Strugane të poezisë”.

Parashikohen lexime poezish nga poetë të platformës “Versopolis”, projekt i mbështetur nga Komisioni Evropian.

Mbyllja ceremoniale e festivalit do të jetë tradicionalisht më 28 gusht në Urën e Poezisë, me leximin tradicional të poezisë “Urat” dhe me ndarjen e çmimeve.

Programi i festivalit do të transmetohet drejtpërdrejt në kanalin zyrtar të SVP në YouTube.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе