Në Manastir në mbrëmje fillon festivali i muzikës klasike “Interfest”

од admin_kult

Me shfaqjen e shfaqjeve të baletit “Karmen” dhe “Nata e Valpurgjisë” nga Opera dhe Baleti Kombëtar i Maqedonisë së Veriut, sot në Manastir fillon edicioni i 31-të i festivalit të muzikës klasike “Interfest Manastir 2022”.

Koreografi i dy shfaqjeve të baletit është i ftuari nga Hungaria Gabor Kevehazy, skenografia është e Maria Veterova, ndërsa kostumografia e Maria Pupuçevska.

Në periudhën deri më 12 tetor të këtij viti, artistë nga Serbia, Austria, Italia, Turqia dhe Gjermania do të performojnë në skenat e Qendrës së Kulturës NU, Institutit dhe Muzeut NU, Teatrit Kombëtar të NU dhe Shtëpisë së Oficerit.

Në kuadër të manifestimit do të organizohet edhe një mbrëmje poetike me aktorin Petar Mirçevski, kushtuar poetit, romancierit dhe eseistit maqedonas Slavko Janevski.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе