Në Filarmoni u prezantua projekti „Transcedencë për 4 piano”

од admin_kult

Dje në mbrëmje në Filarmoninë u mbajt premiera e koncertit të titulluar „Transcendcë për 4 piano”, me interpretimin e pianistëve Dunja Ivanova, Janinka Nevçeva, Iva Damjanovski dhe Marijana Nikolovska.

– Për herë të parë në skenën muzikore maqedonase, publiku pati mundësinë të dëgjojë performancë të veprave të destinuara për 4 piano,  estetikë gjatë gjithë natës përmes prizmit të autorëve të muzikës bashkëkohore Rajh, Kaldini, Shonenbik dhe themeluesi i muzikës, Johan Sebastian Bah – thonë nga Filarmonia.

Katër pianistët prezantuan projektin e tyre, mbështetur nga Ministria e Kulturës, përmes të cilit ofruan origjinalitet duke interpretuar muzikë që është shkrirje e tingullit modern dhe atij klasik.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе