Ndëroi jetë Jon Karamitru,legjenda e teatrit ballkanik

од admin_kult

Në Bukuresht,pas një sëmundjeje të shkurtër,ndëroi jetë Jon Karamitru (79),legjenda e teatrit ballkanik dhe ministër i parë i Kulturës në Romani pas rrënies së Çausheskut.Biografia e tij teatrale dhe filmike jashtëzakonisht e pasur,si aktor dhe regjisor,do të mbahet në mend edhe përmes rrjetit teatral NETA,e cila u formuar përmes iniciativës së tij,në bashkëpunim me ish ministrin maqedonas për Kulturë,Blagoja Stefanovski,dhe ish ministrin e Malit të Zi për Kulturë,Branislav Miçunoviq – Zhaga.

Lidhja e tij me vendin tonë la gjurmë të pashlyera me krijimet e tij regjisoriale në Teatrin Kombëtar në Manastir dhe një numër të madh shfaqjesh në “Verën e Ohrit”.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе