Ndahet nga jeta primabalerina Natka Penushliska-Mitrovska

од admin_kult

NI Kombëtar i Operas dhe Baletit njofton se ka vdekur primabalerina Natka Penushliska-Mitrovska (1934 -2022). Shkollimin e baletit e mori në Shkollën e Mesme të Baletit në Shkup, në klasën e Gj. Македонски и Н. Kirsanova, dhe më pas përfundoi shkollimin me pedagogë të njohur në Paris.

Tejet e talentuar, Penushliska e filloi karrierën e saj të baletit në moshën 14-vjeçare, duke luajtur rolin kryesor të Marias në ” Shatërvani Bakçisarai “, baleti i parë gjatë gjithë natës i vënë në skenë në MNT. Luan të gjitha rolet kryesore nga programi i ansamblit të baletit. Prima balerina me teknikë klasike jashtëzakonisht të pastër dhe precize,me evirtuozitet dhe emocionalitet shprehës në krijimin e roleve. Penushliska është sinonim i baletit në Maqedonin e Veriut.Në Bienalen e Baletit Jugosllav në Lubjanë (1960) ajo u shpall balerina më e mirë klasike. Drejton Baletin në MNT (1967-1968) – informohet nga Opera dhe Baleti Kombëtar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе