Mesazh i operas primadonna Milka Eftimova me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Operës

од admin_kult

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Operës – 25 Tetor, mesazhin maqedonas e ka shkruar diva e shquar e operës Milka Eftimova. Siç njoftoi qendra maqedonase ITI/PRODUCTION, bashkëautor dhe redaktor i mesazhit është dr. Aleksandar Trajkovski.

– Është një nder i veçantë për mua, në vitin kur jeta operistike maqedonase feston dy përvjetorë të mëdhenj dhe domethënës – 75 vjetorin nga themelimi i Teatrit Kombëtar të Operës, si dhe 50 vjetorin nga festivali i vetëm operistik në rajon dhe më gjerë. “Mbrëmjet e Majit të Operas”, nisën lulëzimin dhe spektakolarin tim nga rruga e artit, për të përcjellë mesazhin me rastin e Ditës Botërore të Operës”, thotë në mesazh opera primadonna Milka Eftimova. Ajo shton se për këtë nder, si një artist që me krijimet e tij skenike dhe shfaqjet koncertale, mori pjesë drejtpërdrejt në shkrimin e historisë së shfaqjes operistike në vendin tonë që në fillim, por edhe si mësues që transferoi profesionalizmin e fituar. njohuri për studentët e tij, këngëtarë të suksesshëm dhe të afirmuar të operës sot, ai dëshiron të lidhë të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen.

“Dhe unë mund t’i lidh vetëm me dashuri. Dashuria për jetën, dashuria për publikun, dashuria për muzikën… Sepse opera, si forma më komplekse e artit, krijohet dhe perceptohet vetëm me dashuri”, theksoi Eftimova. Ajo uron që në të ardhmen, arti i operës si produkt i imagjinatës krijuese të një numri të madh, të të mëdhenjve nga historia muzikore dhe moderniteti, përmes interpretimeve live të artistëve aktualë, por edhe përmes publikimeve të regjistruara audio dhe video të të gjithë atyre të cilët i përjetësuan interpretimet e tyre, aq më tepër për të arritur shumë më fort në zemrën e njeriut dhe për të depërtuar sa më thellë në shpirtin e njeriut.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе