Konferencë ndërkombëtare “Tako,shih,bëj!” në Muzeun e Luftës Maqedonase

од admin_kult

Në Muzeun e Luftës Maqedonase për Pavarësi,sot më 30.09.2021,vazhdon diskutimi në kuadër të Konferencës së shtatë ndërkombëtare “Tako,shih,bëj!” (Meet,See,Do) të Rjetit Ballkanik të Muzeve,e cila filloi dje.

Në dy ditët e punës dhe 14 sesioneve,50 profesionistë nga vendi dhe nga Britania e Madhe,Serbia,Bosnja dhe Hercegovina,Kroacia,Shqipëria,Greqia,Kosova dhe Bullgaria do të shkëmbejnë mendime në temë “Për çfarë janë muzetë? Mbarapa kah bazat!”.

Konferenca është në organizim të IN Muzeut të Luftës Maqedonase për Pavarësi dhe Rjetit Ballkanik të Muzeve,është njëra nga platformat më të rëndësishme rajonale që i bashkon muzetë dhe profesionistët të cilët punojnë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të rajonit ballkanik.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе