Koncerti i Simon Tërpçeskit më 13 janar në Monte Karlo

од admin_kult

Pianisti maqedonas Simon Tërpçeski do ta vazhdojë sezonin e tij të koncerteve më 13 janar në sallën “Renie i Treti” në Monte Karllo, ku do të performojë “Makedonisimo” së bashku me Hidan Mamudov, Aleksandar Krapovski, Aleksandar Somov dhe Vllatko Nushev.

Tërpçeski, Krapovski, Somov, Mamudov dhe Nushev vazhdojnë me prezantimin e projektit të bazuar në muzikën tradicionale maqedonase, transkriptimet e të cilit, sipas idesë së Tërpçeskit, janë nënshkruar nga kompozitori ynë i shquar, Pande Shahov.

Me këtë performancë pianisti maqedonas vazhdon vizitën e tij si artist rezident i Orkestrës Filarmonike të Monte Karlos, gjatë së cilës është paraparë të mbajë katër koncerte në sezonin aktual 2023/24.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе