Koncert “Ëndërrat dimërore” në Filarmoni       

од admin_kult

Orkestra e Filarmonisë do të zhvillojë koncert me titull “Ëndërrat dimërore”.Si solistë do të performojnë violinisti Timoti Ridaut nga Britania e Madhe,ndërsa dirigjent është Konrad van Alfen nga Holanda.

Në kuadër të programit do të interpretohen:Koncerti për violë në e-mol,op.85,Transkriptimi i koncertit të violonçelos nga Edvard Elgap dhe Simfonisë nr.1 “Ëndërrat dimërore” të Çajkovskit.

Timoti Ridaut është një nga udhëheqësit e rinj solist në skenën muzikore botërore.Ai është artist i gjeneratës ës re të “Bi-Bi-Si” nga viti 2019,dhe angazhimet e tij koncertale këtë sezonë përfshijnë performanca me orkestrat në Berlin,Bordo,Salcburg,etj.

Konrad van Alfen është dirigjent inspirues që ka fituar popullaritet si në orkestra ashtu edhe në publikë falë mënyrës së veçantë që ai i udhëheq provat dhe interpretimet.Është drejtor artistik dhe kryedirigjent i Orkestrës Simfonike në Roterdam.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе