Fillon festivali „Tingulli i Shkupit“

од admin_kult

Në sheshin „Nënë Tereza”, në pllajën përballë objektit të Filarmonisë, parkut Ibni Pajko, në Çarshinë e Vjetër të Shkupit dhe disa lokacione të tjera, sot dhe nesër (16 dhe 17 shtator) do të mbahen shfaqje muzikore, ekspozita, shfaqje teatrale, lexime poezish. në suaza të festivalit vjetor „Tingulli i Shkupit”.

Festivali do të hapet me koncertin e Konstrakta dhe Zemlja Gruva në pllajën përballë Filarmonisë. Mbrëmja e parë e festivalit është në shenjë të ekologjisë dhe nxitjes së shprehive ekologjike tek qytetarët. Më pas do të vijojnë performancat e Dina Jasharit dhe grupit „Hajka”, ndërsa në çarshi do të performojnë grupi  „Viva Strings” dhe grupi gjerman „Diaz vojtas duo”, ndërsa në QIK do të mund të shihni ekspozitën „Maqedonia” nga artistët brazilianë Daniel Kastinet dhe Villson Neto.

„Ljubojna”, Toni Kitanovski dhe Çerkezi, „Bla, bla, bla”, „Foolish Green”, „Bruka band” do të performojnë në ditën e dytë të festivalit në sheshin „Nënë Tereza”, dhe në parkun Ibni Pajko do të performojnë grupet e Bakllavasë. , Dorian dhe Dobrila dhe Peria. Në suaza të asaj skene do të mbahet lexim poetik, do të shfaqet shfaqja për fëmijë „Kuferko, udhëtari botëror nga Maqedonia”, ndërsa publiku do të ketë mundësinë të shikojë edhe ekspozitën e kolazheve të Igor Kalcit. 

„Tingujt e Shkupit” është emri i ri i festivalit të deritanishëm „Tingujt e pazarit”, i cili u realizua 16 vjet më parë dhe funksioni i të cilit ishte ringjallja e çarshisë si lokacion kulturor.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе