Festivali “Vëllezërit Manaki” në Manastir do të hapet me filmin “Dora e Zotit” të Paolo Sorrentino

од admin_kult

Nga data 19 deri më 26 gusht në Manastir do të mbahet edicioni i 43-të i Festivalit Ndërkombëtar të Kamera Filmike “Vëllezërit Manaki”, ku do të shfaqen filma nga programet artistike, të shkurtra, dokumentare dhe studentore. Si hapje e festivalit është shpallur filmi “Dora e Zotit” i Paolo Sorrentinos, i cili do të mbyllet me “Borëbardha vdes në fund”, me skenar dhe regji të Kristian Risteskit.

Festivali do të mbahet në tri lokacione – në Shtëpinë e Kulturës, në kineman “Manaki” dhe Shtëpia e Oficerit – terasa verore në Manastir.

Këtë vit në programin kryesor të festivalit do të jenë 14 filma, në programin e shkurtër do të shfaqen 12 filma dhe në programin dokumentar 10 filma. Në kuadër të programit studentor, këtë vit do të ketë një film maqedonas nga Fakulteti i Arteve Dramatike në Shkup, pastaj pesë filma ballkanikë që na vijnë nga Sllovenia, Greqia, Kosova dhe Kroacia, ndërsa filmat e tjerë janë nga pjesa tjetër të Evropës. Të ftuar në programin studentor vijnë nga Vuxh nga Polonia, por edhe nga akademi, nga Spanja, Turqia.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе