Festivali i muzikës botërore në Manastir

од admin_kult

IN Qendra për Kulturë- Manastir në tri ditët e ardhshme do të jetë nikoqire dhe organizatore e Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës nga mbarë bota, ku do të performojnë artistë nga Portugalia, Serbia, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut.

Ky edicion i 14-të i festivalit “Muzika nga Bota”, i cili këtë vit zhvillohet me sloganin “Është koha për tingullin botëror, në shtëpi. Eja, zbulo muzikë të re” do të hapet me performancën e artistes portugeze Joana Amendoeira, e cila ushqen drejtimin e brezit të ri fado.

Në festival do të performojë grupi maqedonas “Fontana” së bashku me orkestrën e dhomës “IWConnect”, ndërsa të ftuar special janë Danica Kërstiq, vokaliste nga Serbia, Angel Demirev, kitarist nga Bullgaria dhe Xhambo Agushev në trumpetë.

Festivali i Muzikës Botërore, i cili këtë vit ka logon e re, do të mbyllet të dielën me promovimin e koncertit të grupit “Lilit”.

Festivali “Muzika nga bota” mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe Komuna e Manastirit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе