Ekspozitë ndërkombëtare udhëtuese „Evolucion: maskat nga ngushtica Tores“

од admin_kult

Zëvendësministri i Kulturës Daim Luçi në galerinë Kombëtare të Maqedonisë së Veriut – objekti Mala stanica vizitoi ekpsozitën ndërkombëtare udhëtuese „Evolucion: maskat nga ngushtica Tores“.

Bëhet fjalë për ekpozitë dokumentare të fotografive dhe përshkrimeve të qendrës Kulturore „Gab Titui“ nga Australia. Maskat nga ngushtica Tores janë artikuj të shquar me rëndësi rituale dhe historike.

Galeria Kombëtare ekspozitën e realizoi në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Tregti të Australisë, muzeun Kombëtar të Australisë dhe Ambasadën e Australisë në Beograd.

Ekspozita do të jetë deri më 22 qershor të vitit 2022.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе