Ekspozita “Nga familja deri tek trashëgimia kulturore institucionale – Familja Shabani” në Muzeun e Luftës Maqedonase

од admin_kult

Ekspozita “Nga familja deri tek trashëgimia kulturore institucionale – Familja Shabani”, në Muzeun e Luftës së Maqedonisë për Pavarësi, prezanton para publikut donacionin e pasur për Muzeun nga familja Shabani, i cila përmban sende personale në një periudhë prej më shumë se 200 vjet, dhuruar nga Xhangul Shaban.

Objektet muzeale, të klasifikuara në kategorinë e objekteve personale, shtëpiake dhe metalike, përmbajnë kujtime të tre brezave, përfaqësues të familjes Shabani. Historia e tyre familjare shtrihet në katër sisteme shtetërore në të njëjtin territor dhe tregon kontributin e bartësve të mbiemrit Shabani në jetën profesionale politike dhe shoqërore të këtyre trevave.

Koordinatore e ekspozitës është etnologia Elizabeta Markovska, ndërsa në hapjen e saj  morën fjalën Gjuner Ismail dhe drejtoresha e Muzeut, Daniela Nikolova.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе