Ekspozita e SHARMV “Format i vogël” 2022

од admin_kult

Në Qendrën Kulturore Informative QKI – Shkup, në sallën Imperial 1, në mbrëmje do të hapet ekspozita “Format i vogël” në organizim të Shoqatës së Arteve të Bukura Maqedonisë së Veriut (SHARMV), nën patronatin e Ministrisë së Kulturës.

Në ekspozitë janë paraqitur 40 artistë me 55 punime në teknikat e pikturës, skulpturës, grafikës, vizatimit, kolazhit, objekteve, mediave të reja. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 12 nëntor të këtij viti, ndërsa sonte SHARMV do të ndajë një çmim për Formatin e Vogël.

– Formati i vogël si sfidë krijuese është një praktikë e shpeshtë e përditshme e artistëve të bukur. Magjia e “sheshit të vogël” në një sipërfaqe 25×25 cm është një tundim edhe për mjeshtrit më të mëdhenj të artit figurativ. Ndjenja e nxitjes së brendshme për të zotëruar sheshin e vogël, në mënyrë koncize, lapidare, herë-herë metaforike dhe ezopiane për të transpozuar ngjarjen dhe motivin nga format e mëdha në shkallën më të vogël, thekson SHARMV.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе