Ekspozita e pikturave të Majkëll Klose në Kumanovë

од admin_kult

Në sallën e ekspozitës së NU Qendrës për Kulturë “Trajko Prokopiev” – Kumanovë, është hapur ekspozita me piktura të autorit  Majkëll Klose (Michael Close). Bëhet fjalë për prodhimin më të fundit të veprave (25 piktura) të këtij autori, realizuar në kuadër të projektit shumëvjeçar “Pikturë në rrugën e njerëzimit”.

Michael Kloss është një artist kanadez me rrënjë maqedonase. Ai ka lindur në Toronto. Deri më tani ka mbajtur rreth 130 ekspozita vetjake në shumë galeri vendore, ndërkombëtare dhe kombëtare në mbarë botën. Një pjesë e madhe e ekspozitave janë pjesë e projektit “Pikturë në rrugën e njerëzimit” të cilin autori e realizon në vazhdimësi me bashkëshorten e tij Menkën, historiane e artit dhe kuratore, për mbi 40 vjet, kryesisht në Kanada, Kloss ka punuar në film, TV dhe teatër, si skenograf dhe regjisor artistik, por edhe si aktor. Ekspozita në Kumanovë do të qëndrojë e hapur deri më 14 shtator.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе