Ekspozita e Filip Joveskit në Qendrën e Kulturës në Prilep

од admin_kult

“Ngjyrat e qytetit tim” është ekspozita e parë individuale e Filip Joveskit nga Prilepi, e cila do të hapet sot (9 nëntor) në ora 19:00 në hollin e Qendrës së Kulturës “Marko Cepenkov” në Prilep.

Në ekspozitë do të prezantohen fitografi në teknikë të kombinuar, të realizuara në vitin 2022, të cilat paraqesin objekte të rëndësishme, peizazhe urbane dhe peizazhe nga qyteti i Prilepit.

– Ekspozita paraqet kulminacionin e hulumtimit të formës arkitekturore përmes ilustrimit dhe pikturës, të shprehur përmes sinergjisë së dy aspekteve të krijimtarisë sime: arkitekturës dhe artit – thotë autori.

Filip Joveski është inxhinier i diplomuar arkitekt, magjistër i arkitekturës. Ai ka projektuar disa objekte të rëndësishme në vend, por edhe në Gjermani. Ai mori pjesë në disa ekspozita dhe projekte të grupeve të artit, si dhe në koloni arti për skulpturë dhe pikturë. Ai është anëtar i SHAAFP. Vitet e fundit, përveç se si arkitektit, ai punon edhe si dizajner, ilustrator i librave për fëmijë dhe koncept artist për novelat grafike.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе