Ansambli “Vallëzimi” dhe Vlatko Stefanovski në mbrëmje do të performojnë në Heraklea

од admin_kult

Në kuadër të festivalit “Ditët e Ilindenit”, sonte (27 korrik) në lokalitetin “Heraklea” do të performojnë Ansambli për lojëra dhe këngë popullore “Vallëzimi” dhe kitaristi Vlatko Stefanovski.

Dy markat e mëdha artistike maqedonase do të ndajnë skenën në një koncert të madh, për të cilin aranzhimet e vallëzimeve antologjike “Pelistersko”, “Kasapsko oro”, “Sitna lisa”, “Postupano”, “Kalajdziko”, “Pajdushko” dhe melodi të paharrueshme të “Elena”, vajza “, “Jano, mori, Sevdalino”, shkruar enkas nga kompozitori, aranzhuesi dhe instrumentisti i njohur maqedonas, Damir Imeri.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе