Ekspozitë e veprave të krijuara në koloninë e artit “Dren 2021”

од admin_kult

Më datën 3 nëntor (e mërkurë) me fillim në ora 12:00,me rastin e festës Dita e qytetit,në Galerinë e Arteve të Qendrës për Kulturë “Marko Cepenkov” në Prilep, do të hapet ekspozita e veprave të krijuara në koloninë e artit të këtij viti “Dren 2021”.

Do të ekspozohen mbi 20 vepra të krijuara nga piktorët: Miroslav Zhivkoviq dhe Snezhana Maletin nga Serbia,Mirjana Krsteva Maseti,Aleksandra Petkova – Xhianeli,Buba M.Solak,Dragan Najdenovski,Novica Trajkovski,Toni Çetleski,Stefan Malbashiq dhe skulptorët Slobodan Milosheskidhe Marjan Stojanoski.

Gjatë 13 viteve të fundit në koloni jani janë krijuar rreth 350 vepra,të cilat janë trashëgimi e përhershme e Qendrës për Kulturë dhe të vendit tonë.

Kolonia e artit mbahet me mbështetjen financiare nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе