Vepra të digjitalizuara nga kompozitori Lubomir Brangjolica

од admin_kult

Digjitalizim dhe arkivim i partiturave nga krijimtaria e kompozitorit Lubomir Brangjolica” është titulli i projektit i cili përmban 153 vepra me muzikë serioze dhe paraqet vetëm një pjesë të krijimtraisë të një nga kompozitorëve më produktiv maqedonas.Autor i projektit që do të digjitalizojë dhe veprat e tjera të Ljubomir Brangjolicës është Andrej Blazhevski.

Materiali i digjitalizuar iu dorëzua Shoqatës së Kompozitorëve të Maqedonisë,Bibliotekës Universitare Kombëtare “Shën Klimenti i Ohrit” dhe Arkivit të ASHAM-it.Pjesa më e madhe e krijimtarisë do të jetë e bashkangjitur onlinë dhe do të mund të gjendet në internet platformën ISSUU ose direkt në linkun vijues: (https://issuu.com/andrejblazevski1).

Projekti mbështetet nga Ministria e Kulturës në kuadër të Konkursit vjetor për financim të projekteve me interes nacional në kulturë për vitin 2021.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе