„Хамлет“ од Битола, победник на 51. ИНФАНТ фестивал во Нови Сад

од admin_kult

„Хамлет -денот на убиството“ во изведба на Народниот театар од Битола ја доби наградата за најдобра претставана на 51. Интернационален фестивал на алтернативниот и нов театар-ИНФАНТ во Нови Сад, јави дописникот на МИА од Белград.

Во образлоќението на ѓирито стои:„Едноставност и прецизност на режисерската постапка, изедначена и силна изведба на ансамблот, визуелно и музички имагинативно, концизно и конкретено. Сето тоа го прави битолски Хамлет комплетна и вредна претстава, а во духот на најдобрата традиција на овој фестивал“.

Во претставата по текст на Колтес во режија на Марјан Неќак играат актерите Никола Стефанов, Иван Јерчиќ, Валентина Грамосли и Викторија Степановска Јанкуловска.

Овогодинешната театарска ревија, која беше во избор на режисерот Александар Поповски, собра претстави од регионот со цел да ги прикаже аспирациите и движењата на алтернативната и современа театарска продукција во овој дел од Европа.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе