Министерот за култура и туризам, Зоран Љутков, упати телеграма до својот албански колега по повод смртта на големиот писател Исмаил Кадаре

од admin_kult

Министерот за култура и туризам, Зоран Љутков, упати сочувство до министерот за економија, култура и иновации на Република Албанија, Бленди Гонџја, по повод смртта на светски етаблираниот писател Исмаил Кадаре.

„Од името на Министерството за култура и  туризам и од мое лично име, сакам да го искажам моето искрено сочувство до семејството на големиот албански писател Исмаил Кадаре и до граѓаните на Република Албанија за огромната загуба на еден од најбрилијантните современи писатели. Делото на големиот раскажувач Исмаил Кадаре ја осветлува комплексната историја и култура на неговата родна земја, истовремено доловувајќи универзални приказни“, напиша во телеграмата со сочувство министерот Љутков. Тој посочува дека длабокото книжевно дело на Кадаре доби меѓународно признание и многубројни награди, со што ја позиционираше албанската литература на врвот на светската книжевност.  

„Истовремено, тој создаде дела кои потсетуваат дека големи автори може да се родат и да творат на која било точка од планетата. Живото наследство на Кадаре ќе продолжи да биде светлина и да ги инспирира и читателите и писателите насекаде во светот “, пишува во телеграмата со сочувство.

Албанската влада прогласи дводневна жалост во знак на почит кон најголемиот албански писател Исмаил Кадаре, кој на 88-годишна возраст почина во Тирана.

Кадаре е еден од најбрилијантните современи писатели, добитник е на многу меѓународни награди, а неколкупати е номиниран за Нобеловата награда за литература. Најпознато дело му е „Генералот на мртвата војска“. Неговите дела се преведени на околу 45 различни јазици, со што е главен претставник на албанската литература во светот.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе