Изложба на слики од авторите Марјан Ѕин, Свилен Стефанов и Иво Пецов во Куманово

од admin_kult

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во петок (25 јуни 2021 г. ), од 19:00 часот, ќе биде отворена изложба на дела на македонските ликовни уметници кои живеат и работат во Бугарија,  Марјан Ѕингаров (Струмица), Свилен Стефанов (Софија) и Иво Пецов (Виница).

Изложбата е дел од проектот „Поврзување“ на КИЦ на РСМ во Софија и се состои од над 30 сликарски дела во различни формати и техники. Поголем дел од сликите минатата година беа претставени и во КИЦ на РСМ во Софија, како посебни самостојни изложби.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе