Изложбата „Чемерски: Низ цртеж, отпосле” на реномираниот македонски уметник и академик Глигор Чемерски беше отворена синоќа во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје.

од admin_kult

„Во текот на 1980-тите и на почетокот на 1990-тите, Чемерски често престојуваше во Париз, каде што беше застапуван од галеријата Galerie du Fleuve (1983 – 2003). Постојано присутен на тамошната ликовна сцена, во тој период Чемерски реализираше повеќе изложби во таа галерија. Најголем дел од цртежите и гвашевите претставени на оваа изложба се неизложувани дела, интимни формати од колекцијата на Galerie du Fleuve, создадени во тој период“, велат организаторите на изложбата.

Изложбата е во организација на Галерија ГРАЛ и Младинскиот културен центар во Скопје. Куратор на изложбата е Елена Чемерска.Изложбата е поддржана од Министерството за култура на Република Северна Македонија и Europe House- Скопје.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе