Концерт на Филхармонијата со Дино Имери и Јерухам Шаровски

Оркестарот на Националната  филхармонија вечерва со почеток во 20 часот ќе одржи концерт насловен „И тело и душа“ на кој како солист ќе настапи македонскиот пијанист Дино Имери. Со оркестарот ќе диригира Јерухам Шаровски од Израел, а на програмата се дела од Бетовен -...

Премиера во Драмскиот театар на последниот текст на Душан Ковачевиќ

На големата сцена на Драмски театар-Скопје, денеска ќе се одржи македонската премиера на последниот текст на српскиот автор Душан Ковачевиќ, насловен „Хипноза на една љубов“, во режија на Димче Николовски. Во претставата настапуваат актерите: Драган Спасов, Маја...

Онлајн издание на 3. Интернационално графичко биенале

Во периодот од 2 до 30 ноември на социјалните мрежи каде што е присутно Друштвото на ликовни уметници на Македонија, како и на неговата веб-страница, се организира 3. Интернационално графичко биенале. Од ДЛУМ велат дека поради посебните услови и неможноста...

Дуото Кејхан Калхор и Ердал Ерзинџан на последната вечер на 19. ОФФест

На последната вечер на 19. ОФФест во Националната филхармонија, со почеток во 19 часот, ќе настапи виртуозното дуо на иранскиот маестро Кејхан Калхор  и турскиот инструменталист Ердал Ерзинџан. Ова е нивно прво претставување пред македонската публика. „Класичните...

Онлајн проекција на „Маргина“ и разговор со режисерот Темелковски

Асоцијацијата на  независната културна сцена КСП Центар-Јадро денеска организира онлајн проекција на документарниот филм „Маргина“ и разговор со режисерот на филмот Љупчо Темелковски. Проекцијата ќе може да се проследи во 18:30 часот на Фејсбук профилот на КСП...

„ Метафора на телесното “ изложба на скулптури на доц. д-р Слободан Милошески

Во Културно-информативниот центар на Р.С.Македонија во Истанбул, утре (10.11.2020 година) во 14.00 часот ќе биде отворена изложбата на скулптури од галериски формат насловена „Метафора на телесното“, од авторот Слободан Милошески. Скулпторските  дела претставени на...

До 12 ноември трае пријавувањето на Годишните конкурси на Министерството за култура

Министерството за култура ја потсетува јавноста дека е во тек пријавувањето на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни дејности и области од културата за 2021 година. Конкурсите може да се најдат на веб-локацијата на Министерството...

Македонска вечер на ОФФест

Деветнаесетиот ОФФест  продолжува со македонска вечер. Надоврзувајќи се на традицијата на претставување на домашната сцена на ОФФест утре во Македонската филхармонија ќе настапат Добрила & Дориан Дуо и Баклава. Гдинашното издание на ОФФест во вторникот го отоври со...

За 10 години кариера: Концерт на сопранот Ана Митоска

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, денеска (6 ноември), од 19 часот ќе се одржи концерт на Ана Митоска – сопран, во придружба на Илија Чакароски, на гитара. Со концертот сопранот Ана Митоска ќе одбележи 10 години солистичка кариера, а ќе бидат изведени...

„Преплетувања“, онлајн изложба на професорката Славица Јанешлиева

Онлајн изложбата „Преплетувања“ на македонската уметница и професорка на Факултетот за ликовни уметности, Славица Јанешлиева ќе биде отворена денеска во 12 часот и истата ќе биде  достапна на сајтот www.slavicajaneslieva.mk. „Во состојба на ограничена социјализација и...

Отворање на Домот на култура – Кино во Драчево

Во село Драчево денеска ќе биде отворен реконструираниот Дом на култура – Кино, со што жителите ќе добијат современ простор за културно дружење и забава на местото на руинираниот објект изграден во 1946 година,. Домот на културата  е инвестиција на Општина Кисела Вода...

Гала оперски концерт на фестивалот „Есенски музички свечености“

Во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“, вечер од 20 часот во Националната опера и балет ќе се одржи гала оперски концерт во режија на Дејан Прошев и под диригентство на Иван Еминовиќ. На концертот ќе настапат оперските солисти: Марјан Николовски, Марјан...

Во Прилеп изложба на дела од ликовната колонија „Дрен 2020“.

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп денеска ќе биде поставена изложба на дела од 12-то издание на ликовната колонија „Дрен 2020“. Ќе бидат изложени 25 дела од 14 уметници - учесници на колонијата кои годинава заради корона кризата твореа во сопствените...

Силвија Перез Круз вечер го отвора 19. „Оффест“

Со настапот на каталонската пејачка Силвија Перез Круз, вечер во Националната  филхармонија ќе почне 19-от „Оффест“, нашиот најголем и најзначаен фестивал на музика на светот. Перез Круз ќе го претстави својот најнов проект „Фарса”, во кој ги комбинира музиката,...

„Релапс“ – самостојна изложба на Иван Ивановски во МКЦ

Самостојна изложба на ликовниот уметник Иван Ивановски со наслов „Релапс“ ќе биде отворена вечер во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. Кураторот на изложбата, Владимир Јанчевски, посочува дека во услови на развиен страв од новиот бран на епидемијата,...

Неделава три изложби во Кинотеката

Од денеска до 6 ноември во просториите на Кинотеката на Република Северна Македонија ќе бидат поставени три изложби: „Довидување Скопје – довидување граду наш мил. Евакуација на децата по земјотресот во Скопје 1963 – 1964г.“ од проф. д-р Марјан Димитријевски, „Скопје...

Под мотото „Не барај столче повеќе“ започнаа Скомрахи 2020

Со претставата „Га__2m__ЛЕБ“ (според „Галеб“ од А.П. Чехов) на студентите од II година, во класата на проф. м-р Зоја Бузалковска и доц. м-р Александар Степанулески при ФДУ – Скопје, вчера, под мотото „Не барај столче повеќе“ започнаа годинешните меѓународни средби на...

Телеграма со сочувство по повод смртта на Данчо Чевревски

Министерството за култура упати телеграма со сочувство до Факултетот за драмски уметности и до семејството на македонскиот театарски, филмски и телевизиски актер, продуцент и професор Данчо Чевревски, кој почина синоќа на 69- годишна возраст во Скопје. „Данчо...

Симпозиум „Чехов на сцените во Македонија 1945 – 2020“

Во Кинотеката на Република Северна Македонија на 30 и 31 октомври ќе се одржи научен симпозиум на тема: „Чехов на сцените во Македонија 1945 – 2020“ во организација на д-р Нелко Нелковски, режисер и театролог. Целта на симпозиумот е да го истражи присуството на...

Денови на македонската култура во Будимпешта – промовирани четворица млади автори

Четворица млади македонски автори беа промовирани во рамките на Деновите на македонската култура во Будимпешта што ги организираа Лекторатот по македонски јазик, Универзитетот ЕЛТЕ и Здружението на Унгарци во Македонија „Теледом“. На промоцијата присуствувале...