Средба меѓу Стефоска и Тигањ: Основан Културно-информативен центар на Република Северна Македонија во Загреб, Хрватска

Министерката за култура Ирена Стефоска денеска се сретна со хрватската амбасадорка во нашата земја, Нивес Тигањ. На средбата стана збор за досегашната соработка во областа на културата меѓу Република Северна Македонија и Република Хрватска, но и за активностите што се...

Потпишана Програма за соработка во областа на културата меѓу Република Северна Македонија и Унгарија

Министерката за култура Ирена Стефоска и министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој е во работна посета на нашата држава, денеска потпишаа Програма за соработка во областа на културата меѓу Министерството за култура на Република Северна...

Претставен проектот „Сега“ – национален претставник на 17. Интернационална изложба на архитектурата во Венеција

Министерката за култура Ирена Стефоска денеска во Даут-пашиниот амам се обрати на прес-конференцијата на која беше претставен проектот „Сега“ на Друштвото за проектирање, инженеринг и услуги „Бина архитектура Дооел“, кој е национален претставник на 17. Интернационална...

Потпишан Меморандум за соработка во областа на културата меѓу Северна Македонија и Грузија

Министерките за култура на РС Македонија и на Грузија, Ирена Стефоска и Теа Цулукиани, денеска потпишаа Меморандум за соработка во областа на културата. Со потпишувањето на Меморандумот се поттикнува директна соработка и размена на експерти меѓу институциите и...

Струмица е „Град на културата“ за оваа година

Општината Струмица оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култра. На Конкурсот беа пријавени општините Струмица, Тетово, Кавадарци, Велес и Дебар. По разгледувањето на петте...

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев по повод годишнината од неговата смрт

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, придружен од министерката за култура Ирена Стефоска и министерот за финансии Фатмир Бесими, по повод годишнината од смртта на Гоце Делчев, положи свежо...

75 години Драмски театар

Министерката за култура во посета на Драмскиот театар - Скопје, институција која денеска одбележува  75 години од постоењето. „Дојдов лично да им го честитам јубилејот и да им оддадам признание и почит на сите актери, режисери, сценографи, костимографи, на сите кои ја...

Министерката Стефоска на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите: Битолското Ислахане се става под привремена заштита

По повод Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите - 18 Април, министерката за култура Ирена Стефоска денеска престојуваше во Битола, каде посети неколку значајни културно-историски добра, меѓу кои Ислахането, Спомен-куќата на народниот херој Стеван Наумов Стив...

Разговори за интензивирање на културната соработка меѓу Република Северна Македонија и Албанија

Министерката за култура Ирена Стефоска и заменик-министерот Седат Сулејмани  денеска се сретнаа со албанскиот амбасадор Фатос Река. На средбата се разговараше за досегашната соработка во областа на културата меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија, како...

Министерството за култура и Асоцијацијата на архитекти потпишаа Меморандум за соработка

Министерството за култура и Асоцијацијата на архитекти денес потпишаа меморандум за меѓусебна соработка во областа на архитектурата и заштитата на недвижното културно наследство. Прва активност овозможена со потпишување на овој Меморандум за соработка, како што...