Средба на министерот Исмаили со амбасадорот на Руската Федерација, Баздникин

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја, Сергеј Баздникин. На средбата, министерот Исмаили и амбасадорот Баздникин ја подвлекоа досегашната одлична соработка во делот на...

Средба на министерот Хусни Исмаили со албанскиот амбасадор Фатос Река

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска оствари средба со албанскиот амбасадор во нашата земја, Фатос Река. На средбата, Исмаили и Река разменија мислења за досегашната успешна соработка во областа на културата меѓу Република Северна Македонија и Република...

Средба на министерот за култура Хусни Исмаили со италијанскиот амбасадор Карло Ромео

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Република Италија во Република Северна Македонија, Карло Ромео. На средбата, Исмаили и Ромео потенцираа дека двете земји имаат традиционално добра соработка во сите...

Продолжува петвековната традиција на пеливанството во Македонија

Министерот за култура Хусни Исмаили вчера присуствуваше и се обрати на Меѓународната културно-спортска манифестација во традиционално борење (пеливанство) која вчера се одржа во Спортско-рекреативниот центар во Студеничани. Пред присутните  министерот Исмаили истакна...

Министерот за култура Исмаили беше дел од годинешното издание на манифестацијата „Галичка свадба“

Министерот за култура, Хусни Исмаили, денеска престојуваше во Галичник каде што присуствуваше на 46-то издание на традиционалната културно-сценска  манифестација „Галичка свадба“, која  повеќе од 4 децении ги негува свадбарските обичаи и ритуали на жителите од...

Отворено 59-то Охридско лето

Во Античкиот театар во Охрид беше отворено 59. издание на најзначајната музичко-сценска манифестација во земјава, фестивалот „Охридско лето“. Илјадната публика, гостите и уметниците, политичкиот врв на земјата ги поздрави министерот за култура Хусни Исмаили кој...

Премиерот Заев и министерот Исмаили во посета на НУ Археолошки локалитет „Стоби“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев,  придружуван од министерот за култура Хусни Исмаили и директорката на Управата за заштита на културното наследство Елеонора Петрова, денеска престојуваше во работна посета на Националната установа...

Отворена изложбата „Великата Степа: историја и култура“

Во присуство на голем број гости и посетители, вчера во Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија свечено беше отворена изложбата „Великата Степа: историја и култура“, која се реализира во рамките на проектот „Патувањето на Златниот човек низ музеите во...

Средба на министерот за култура Хусни Исмаили со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние

Министерот за култура Хусни Исмаили, денеска во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Република Франција во Република Северна Македонија, Кристијан Тимоние. На средбата министерот Исмаили му се заблагодари на францускиот амвасадор за поддршката од Република...

Министерот за култура Хусни Исмаили го отвори Фестивалот на стилизирани песни и ора „Кенге Јехо“

Во Струга вчера почна 28. издание на Меѓународниот фестивал на стилизирани песни и ора на албанскиот народ „Кенге Јехо“. Фестивалот за отворен го прогласи министерот за култура Хусни Исмаили, кој во своето обраќање пред присутните гости истакна дека развојот на една...