Соопштенија

Тринаесет наградени композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика

На вториот конкурсен рок за откуп на музички композиции од областа на класичната музика за 2016 година, доделени се 13 награди (шест први, пет втори и две трети) со вкупен износ од 2.225.000 денари ... 

Повеќе...

Почна Вевчанскиот карневал

Vevcani_640_-3

Според традицијата, Василичарите утре околу пладне доаѓаат во центарот на Вевчани каде што ги играат василичарските ора. Манифестацијата ќе заврши со традиционалното палење на маските во центарот на Вевчани, со што се верува дека се ослободуваат од злото и  годината ќе им биде среќна и бериќетна ...

Повеќе...

Со дефилето под маски напладне почнува Вевчанскиот карневал

Во утринските часови традиционално невестите од двете маала заедно со гостите одат на Вевчанските извори да наполнат вода со која се прави вевчанскиот кашаник (зелник) во кој се става паричката. Кај оној што ќе се падне паричката ќе биде среќен и бериќетен во текот на целата година ...

Повеќе...

„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив

Државниот архив на Република Македонија во соработка со Министерството за култура го објави првиот том од четиритомната едиција „Македонија во странскиот печат“ ...

Повеќе...

Целосно обновена и конзервирана црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран

Prorok_ilija_640_-1

Проектот за заштита на овој значаен споменик на културата се реализираше во шест фази, и тоа најпрвин беше направена конзервација на оригинално зачуваните делови од  подната покривка на црквата и реставрација на партиите што недостигаат, по што беше целосно оформен подот на црквата ...

Повеќе...

Божиќен концерт со прочуениот виолинист Џулијан Рахлин

Boziken_koncert_640_-3

Џулијан Рахлин е еден од највозбудливите и најпочитуваните виолинисти на нашето време. Во последните 27 години, тој ја маѓепсува публиката низ целиот свет со неговиот исклучително богат звук, беспрекорна изведба и маестрални интерпретации, соработувајќи со најпрестижните диригенти и оркестри...

Повеќе...

Завршија годишните истражувања на локалитетот Градиште-Таор

Gradiste_640_-2

Во текот на досегашните истражувања на локалитетот беше извршено прецизно дефинирање на хронолошката слика на Градиште -Таор, и тоа: раното бронзено време од околу 2200-1600 год. пред н. е. античкиот хоризонт, римскиот империјален период кој егзистирал во периодот од II до III век, доцноантичкиот културен хоризонт, кој егзистирал од IV до крајот на VI век, како и раносредновековниот културен хоризонт кој припаѓа на периодот од IX до XII век ...

Повеќе...

Уште едно издание на Вевчанскиот карневал - една од најголемите и најуникатни културни знаменитости во државава

Vevcanski_karneval_640_-1

Вевчанскиот карневал се одржува еднаш во годината и го слави доаѓањето на Новата година според стариот календар ...

Повеќе...

Традиционален концерт по повод празникот Василица

vasilicarski_koncert_640_-1

Македонската опера и балет традиционално и оваа година го организира концертот Василица, настан кој се одржува со поддршка од Министерството за култура и е еден од најпопуларните меѓу публиката ...

Повеќе...

Во март Четкар ќе настапи на џез-фестивалот Џава во Џакарта, Индонезија

Cetkar_640_-3

Концертите што Четкар ги одржа во Малезија, Камбоџа и во Индија, покрај големата посетеност, добија позитивни рецензии и внимание од повеќе национални медиуми во Југоисточна Азија, Индија и пошироко. Во Малезија за првпат ја претстави Македонија на најпознатиот малезиски џез-фестивал, Интернационалниот Пенанг Ајланд џез-фестивал (Penang Island International Jazz Festival), каде што со неговиот концерт официјално беше затворен фестивалот ...

Повеќе...

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија