Соопштенија

Во Битола свечено одбележан Денот на албанската азбука

drzaven_albanska_azbuka_4_640

По повод одбележувањето на 108 години од постоењето на албанското писмо, во рамките на свеченостите беше отворена и Спомен–собата на Комисијата за албанската азбука. Собата ја отвори државниот секретар во Министерството за култура на РМ, Бехиџудин Шехаби ...

Повеќе...

Македонскиот народен театар со премиерна изведба на „Прекината одисеја“ во Полска

mnt_odiseja

„Прекината одисеја“ е претстава подготвена од врвни уметници од Полска и од Македонија, а во неа учествуваат актери од Македонскиот народен театар и од театарот „Хелена Моджејевска“ од Легница, кои патуваат околу Полска и светот раскажувајќи приказна многу блиска до публиката, што го комбинира локалниот дух со универзалниот јазик ...

Повеќе...

Овации за „Антоние и Клеопатра“ во Санта Барбара

santa_barbara_640_-1

Исто така, во публиката, покрај многубројните колеги, се најдоа и пријатели од Македонија кои специјално од Лос Анџелес допатуваа на овој значаен настан, но и тeатарски продуцент од Србија, актерката Леона Парамински од Хрватска и режисер од Словенија, кои живеат и работат во САД, кои емотивно ги споделија искуствата и на приемот по претставата ...

Повеќе...

Повторно огромен успех на битолскиот Народен театар во САД

bitola_640_-2

Овој проект е дел од петдневниот фестивал што се одржува во Санта Барбара, на кој в недела Народниот театар од Битола ќе ја одигра и претставата „Антоние и Клеопатра“ во режија на Џон Блондел ...

Повеќе...

Голем успех на Владимир Василевски-Четкар на азиската турнеја

cetkar_640_-2

Во рамките на првиот дел од големата азиска турнеја Четкар и неговиот септет одржаа концерт на отворањето на еден од најголемите џез-фестивали во Азиjа и во светот „Интернационален Јарасум џез-фестивал“ (Jarasum International Jazz Festival), а имаа и настапи на „KF Sheonggyecheon Music Festival“ во Сеул ...

Повеќе...

Презентирана програмата за одбележувањето на Денот на албанската азбука во Битола

drzaven_nova_640_-2

Манифестацијата „Битола празнува“, која ќе се одржи по повод 22 Ноември, Денот на албанската азбука, е во организација на Министерството за култура и Секретаријатот за имплементација на Рамковниот договор при Владата ...

Повеќе...

Конференција за државно финансирање на граѓанските организации

drzaven_konferencija_1

На конференцијата, на која освен државниот секретар Шехаби учествуваа и есперти од Хрватска, Словенија, Косово и од  Шкотска, се дискутираше за практиката и искуството во поддршката  на државното финансирање на граѓанските организации ...

Повеќе...

Државниот секретар Бехиџудин Шехаби присуствуваше на Меѓународната конференција БАМ во Мостар

drzaven_640_-1

Пред претставниците на сите земји учеснички на Конференцијата, меѓу кои: Србија, Хрватска, Црна Гора, Словенија и домаќинот Босна и Херцеговина, Шехаби подвлече дека културното  наследство  на  Република  Македонија,  и  од  историски  и  од  културолошки  аспект, е еден  од  главните  атрибути  за  препознатливост  и  промоција  на  нашата држава  на  културните  мапи  на  Европа ...

Повеќе...

Многубројни посетители на македонскиот штанд на Саемот на книгата во Франкфурт

frankfurt_3-001

На македонскиот штанд се претставени над 500 книги на повеќе од сто македонски автори, монографии и публикации на повеќе издавачи и на повеќе институции. Презентирани се и капиталните едиции на Владата на РМ и на Министерството за култура, меѓу кои е и проектот „Антологиски приказ на македонската книжевност“, кој е преведен и на германски јазик ...

Повеќе...

Претставување на македонската литература на Саемот во Франкфурт

saem_na_kniga_Frakfurt

Саемот на книгата во Франкфурт, кој има 67-годишна традиција, е  центар на издавачката индустрија од целиот свет, каде што секоја година учествуваат повеќе од 7000 издавачи ...

Повеќе...

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија