Соопштенија

Во Тетово отворена изложбата „Народите од долината на реката Омо”

_640_-2

На овој културен настан присуствуваше и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, кој исто така се обрати пред присутните, акцентирајќи ја уникатноста на оваа изложба и истовремено нагласувајќи ја улогата на Тетово во развојот на дијалогот меѓу заедниците во Македонија ...

Повеќе...

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција

DSC_0005

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ денеска оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција и поранешен министер за култура и туризам на оваа земја ...

Повеќе...

Орден за заслуги за Македонија за Македонската опера и балет

Orden_MOB_2

Македонската опера и балет (МОБ) е основана во 1947 година во рамките на тогашниот Македонски народен театар и до 2004 имаше три ансамбли -  Драма, Опера и Балет. Од 2004-та, со акт на Владата на РМ, МОБ е самостојна национална установа ...

Повеќе...

„Травијата“ ги отвора јубилејните 45. „Мајски оперски вечери“

Travijata_Mob_640_-1

Со премиерата на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Салонот на Македонската опера и балет традиционално ќе бидат отворени годинашните јубилејни 45. „Мајски оперски вечери“. Диригент е реномираниот гостин од Италија, маестро Џанлука Мартиненги, сценографијата и костимите се на Софија Шнајдер од Германија, додека кореографијата е на Саша Евтимова ...

Повеќе...

МОБ ќе ги одбележи Европските оперски денови

mob_1

Над 70 оперски институции од 18 држави, меѓу кои и Македонија, и оваа година ќе ги отворат своите врати од 5 до 14 мај за публиката нудејќи им содржини посветени и инспирирани од операта...

Повеќе...

Во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

FILHARMONIJA_640_

На првиот концерт на Филхармонијата во нејзиниот нов дом ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев, Сергеј Прокофјев и Петар Илич Чајковски ...

Повеќе...

Пет опери, три балетски претстави и два рецитала на 45. Мајски оперски вечери

Majski_operski_veceri_2

Традиционално, фестивалот ќе биде отворен на 9 мај - оваа година со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката Ана Дурловски во насловната улога. Претставата ќе биде репризирана на 11 мај ...  

Повеќе...

Конкурс за доделување на државната награда „11 Октомври“ во 2017 година

КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДРЖАВНАТА НАГРАДА „11 ОКТОМВРИ“ ВО 2017 ГОДИНА

Изложба на стари фотографии на Скопје во Бурса

drzaven_5-001

На овој културен настан како претставник од Министерството за култура присуствуваше државниот секретар Бехиџудин Шехаби. Покрај државниот секретар Шехаби, присуствуваа и Ирина Кротокова од Секторот за меѓународна соработка и соработка со УНЕСКО и Даниела Николова од Музејот на Македонија како куратор на изложбата и носител на проектот ...

Повеќе...

„Травијата“ со Ана Дурловски за отворање на 45. Мајски оперски вечери

14233797_10153942585853652_153292938_o-520x347

Со премиера на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Македонската опера и балет ќе бидат отворени 45-тите Мајски оперски вечери.  Во насловниот лик ќе настапи сопранот Ана Дурловски, диригент е Џанлука Мартиненги од Италија, сценографијата и костимографијата се на Софија Шнајдер од Германија, а кореограф на претставата е Саша Евтимова ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија