Соопштенија

Утврдена програмата за фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“

Ilindenski_denovi

Фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“ има натпреварувачки карактер, а се одржува под покровителство на Собранието на Република Македонија и со поддршка на Министерството за култура...

Повеќе...

Околу 40 поети на седмите „Струшки книжевни средби“

Во рамки на програмата ќе биде претставен српскиот поет и сатиричар Александар Чотриќ, а ќе бидат промовирани повеќе книги и списанија ...

Повеќе...

Тања Чаловска и Бошко Лепчески – невеста и зет на „Галичка свадба 2017“

Galicka_svadba_4

Свадбата ќе почне в сабота, 15 јули, во 19.30 часот, со китење, редење на бајракот и фрлање пушка. Наредниот ден во 9 часот наутро ќе продолжат обичаите меѓу кои централен настан ќе биде нивната венчавка во црквата „Св. Петар и Павле“. Во пресрет на свадбата, во петок 14 јули, во Галичник ќе има рокенрол журка со настап на групите „Укален“ и „БендОфф“ ...

Повеќе...

„Франкенштајн“ на Драмски театар вечер на „Скопско лето“

Dramski_teatar

Идејата на претставата е дали е можно современиот човек да си одговори на прашањето: Кој сум јас?, да ја осознае смислата на животот, да ја запознае љубовта и да ја препознае смртта ...

Повеќе...

Петнаесетто издание на фестивалот „Актерот на Европа“

Akterot_na_Evropa

По повод 15-годишнината на фестивалот, ректорот на Универзитетот за аудиовизуелни уметности Јордан Плевнеш и ректорот на Националниот универзитет за филм и театар од Букурешт Николае Мандеа ќе потпишат меморандум за соработка ...

Повеќе...

Со „Сон на летната ноќ“ затворен 5.„Битола Шекспир фестивал“

Bitola_Sekspir_festival_zatvorane

Годинашното фестивалско издание понуди програма од 12 претстави од кои, половината беа од домашни театри, а половината од странски. Првпат беа реализирани гостувањa од Романија, Словачка и Казахстан, а веќе традиционално се прикажаа претстави од Русија и САД ...

Повеќе...

„Отело“ на Турскиот театар од Скопје освои награда на 44. „Инфант“

Turski_teatar_Otelo

Претставата „Отело“ на иновативен начин преточува едно класично дело во театарски експеримент. Најважниот сегмент на претставата е употребата на водата, која од успешно сценографско решение се издигнува до повеќеслојна симболика, ефектен режиски пристап, ја стимулира актерската експресивност и воспоставува комуникација со публиката ...

Повеќе...

СООПШТЕНИЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЗА СОСТОЈБАТА ВО Н.У МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА

Поранешната влада направи огромни штети во културата во целина, но сепак најголема и непоправлива е штетата која е направена на културното наследство. Оштетувањата во просторијата на галеријата на икони на Музејот на Македонија, направени на 09. 03. 2017 со паѓање на дел од таванскиот дел и несоодветното реагирање во временски рок од повеќе од три месеци од страна на раководството на Музејот на Македонија, е скандал од невидени размери.

MUZEJ3

Повеќе...

Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. „Струшки вечери на поезијата“

Struski_veceri_na_poezijata

Покрај учесниците од странство, во програмата ќе учествуваат и македонските поети во разни својства. Како учесници поети ќе бидат поканети и сите досегашни добитници на наградата „Браќа Миладиновци“. Годинава се одбележуваат 55 години од востановувањето на оваа награда во 1963 година ...

Повеќе...

Јубилејно издание на „Види музика , слушни слика , добиј книга“

nova_fotka_1

На јубилејниот, десетти спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“, Македонска филхармонија пред многубројната публика изведе дел од хитовите на една од највлијателните музички групи на сите времиња „Пинк Флојд“ ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија