Соопштенија

Шекспировиот „Венецијански трговец“ премиерно во Драмски театар

d

Ова е втора постановка на „Венецијанскиот трговец“ во историјата на македонскиот театар. Првпат е поставен во 1970 година во МНТ во режија на Хуго Клајн, а улогата на Шајлок му била доверена на бардот Петре Прличко. Подготовката на претставата, покрај од Министерството за култура, е поддржана и од Арт медија, како и од неколку приватни компании ...

Повеќе...

За првпат во Македонија најпознатата виолинистка на сите времиња - Ванеса Меј

Violinistka_2

Првиот солистички концерт го има кога има само 9 години, а на 10 веќе настапува со симфониски концерт. До нејзините 13 години веќе објавува 3 албуми. Запишана е во Гинисовата книга на рекорди како најмладиот инструменталист кој изведува виолиниски концерти на Бетовен и Чајковски ...

Повеќе...

Промоција на монографија и документарен филм за „Копачката“

Kopacka_1

По повод двегодишнината од впишувањето на „Копачката“ во УНЕСКО, денеска во Спомен-домот АСНОМ во Делчево пред многубројна публика и гости од Министерството за култура, беа промовирани овие два значајни документи кои ќе останат да сведочат на идните генерации за живото оро „Копачка“ кое со векови се игра на овие простори ...

Повеќе...

МОБ ја пpезакажа за две недели премиерата на мјузиклот „Тајно моја“

Tajno_moja

Македонската опера и балет за две седмици ја презакажа премиерата на мјузилкот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески...

Повеќе...

Балетот „Клеопатра“ утревечер гостува во Битола

Насловната улога во балетот „Клеопатра“ ја игра примабалерината Александра Мијалкова која годинава слави 25 години уметничка дејност, а со неа ќе настапат и Васил Чичијашвили од Грузија, Дојчин Дочев од Бугарија, Бобан Ковачевски, Марија Кичевска-Шокаровска, како и други членови на балетскиот ансамбл ...

Повеќе...

На 3 март Четкар ќе настапи на џез-фестивалот „Џава“ во Џакарта, Индонезија

cetkar_1

По концертниот настап во Индонезија, Четкар ќе продолжи со турнејата во Тајланд каде што ќе одржи два концерта, еден во Бангкок на 12 март во познатиот џез-клуб „Џез Суши“, а другиот на 18 март на музичкиот фестивал „Патаја“ ...

Повеќе...

ДПМ одбележа 70 години постоење

DPM_-_1

На свеченоста присутните ги поздрави претседателот на Друштвото Веле Смилевски, кој истакна дека гласот на писателите е во нивните дела, во илјадниците томови создавани и објавувани во изминатите децении кои остануваат да сведочат преку книжевните вредности ...

Повеќе...

Берово, град на културата за 2017 година

Прогласувањето на Берово за Град на културата за 2017 година ќе придонесе за унапредување на културата во овој регион, како и за негов развој и афирмација воопшто ...

Повеќе...

Министерката Канческа-Милевска во работна посета на Берлин, Сојузна Република Германија

Вечер, во рамките на Берлинскиот филмски фестивал, Канческа-Милевска ќе присуствува на светската премиера на новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар-Митевска во продукција на „Сестри и брат Митевски“. Филмот, кој е македонско-белгиско-словенечка копродукција, ќе биде прикажан во салата „Зоо Паласт“, во рамките на програмата „Панорама“ ...

Повеќе...

Средба на министерката Канческа-Милевска со делегација од државните театри на Турција

Turska_delegacija_640_-1

Повод за посетата е минатонеделната билатерална средба на министрите за култура на Република Македонија и на Република Турција, Елизабета Канческа-Милевска и Наби Авчи, на која, меѓу другото, стана збор и за  интензивирање на изградбата на новиот објект на Турскиот театар - Скопје во која ќе партиципира и турската влада ...

Повеќе...

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија