Соопштенија

Премиера на мјузиклот „Тајно моја“

Tajno_moja_fotka

Мјузиклот е базиран на голем број музички хитови на Тоше Проески, како Тајно моја, Немаш ни благодарам, Игри без граници, Полско цвеќе, Усни на усни, Сонце во твоите руси куси, The Hardest Thing ...

Повеќе...

„Арт-балет“ на Меѓународниот натпревар во Амстердам, Холандија

Zamenik_1

На ова значајно претставување, кое беше поддржано од  Министерството за култура, беа присутни и заменик-министерот за култура на Република Македонија Драган Недељковиќ и македонскиот амбасадор во Холандија Игор Попов ...

Повеќе...

Канческа-Милевска се сретна со амбасадорката на Турција, Тулин Еркал Кара

Turski_ambasador_3-001

Двете соговорнички се согласија дека добрата културна соработка меѓу двете земји ќе продолжи и во наредниот период кога ќе се реализираат многубројни проекти и активности меѓу институциите во Република Македонија и во Република Турција, која е вистински пријател и поддржувач на нашата земја ...

Повеќе...

Повторно награда за македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу

 Pijanist_1

Досега има освојувано први места на голем број меѓународни натпревари во Македонија, Србија, Албанија, Бугарија, Италија, како и на интернетски меѓународни натпревари по пијано ...

Повеќе...

Ќе се реконструира Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани

Градежните работи ќе се реализираат во две фази. Во првата ќе се реконструираат дрвенаријата и фасадата на Центарот, а во втората фаза внатрешноста на Центарот, кој е изграден во далечната 1950 година ...

Повеќе...

Комеморативна седница во чест и спомен на Вања Лазарова

Vana_Lazarova_640_-4

Беше родена на 27 април 1930 во село Страцин, Кратовско. Извесно време работела во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“ ...

Повеќе...

Фестивалот „Макфест“ ќе се одржи во октомври

Makfest

Фестивалот „Макфест“ и оваа година финансиски е поддржан од Министерствoто за култура ...

Повеќе...

„Кармина Бурана“ вечер во МОБ

Karmina_Burana

Со пораката „Среќата да биде владетелка со светот“, „Кармина Бурана“ со право ја нарекуваат кантата на XX век. Овојпат ќе има специјално режирана концертна изведба, соопшти Македонската опера и балет ...

Повеќе...

Саксофонистката Ејми Диксон солист на концертот на Филхармонијата

Saksofonistka_1

Ејми Диксон живее и твори во Лондон, но е родена во Сиднеј, каде што на шест години почнала да зема часови по саксофон. Својот прв концертен настап го имала на 16 години, а две години подоцна ја направила и првата снимка како солист со Симфонискиот оркестар на Сиднеј ...

Повеќе...

Македонскиот накит низ вековите на изложба во Археолошкиот музеј

Arheoloski_muzej

По повод Меѓународниот ден на жената,  Археолошкиот музеј на Македонија денеска ќе ја отвори за јавност изложбата „Накитот низ вековите од Република Македонија“, која досега беше претставена во Софија и во Њујорк ...

Повеќе...

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија