Соопштенија

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во работната посета на Гостивар

gostivar_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска, заедно со државниот секретар во Министерството за култура, Музафер Бислими денеска (27.12.2011 година) оствари работна посета на националните установи од областа на културата во Гостивар, Центарот за култура АСНОМ и Конзерваторскиот центар - Гостивар. 

Повеќе...

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во работната посета на Битола

bitola_1_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска вчера во рамките на работната посета на Битола оствари средба со директорите на националните установи од областа на културата во овој град, како и со градоначалникот на општина Битола, Владо Талески

Повеќе...

Во Штипскиот музеј отворена историска поставка

tanec_650-Слободата, нацијата, традицијата и државата се градат и чуваат низ мозаикот на големите датуми и низ идентификацијата на идните генерации со најдоброто и најсветото што го создавале нивните претходници. Во оваа смисла, историската поставка која денес ја промовираме не е само илустрација на историските подвизи кои биле пресвртница во  живеењето и опстојувањето на Градот Штип, туку е и симбол на идентитетот на македонскиот народ, на неговата посебност и на неговиот легимитет со препознатливи квалитети и особености во семејството на народите

Повеќе...

Министерката за култура Канческа-Милевска ја отвори галеријата „Лазар Личеноски“ во рамките на Државното средно училиште за применети уметности

Licen_7_320„Годината кога  ја одбележуваме 20-годишнината од независноста на Република Македонија, а го прославуваме  и големиот јубилеј, 110 години од раѓањето на Лазар Личеноски, ја заокружуваме со еден исклучително значаен настан - отворањето на галеријата на Лазар Личеноски, во рамките на државното средно училиште за применети уметности.

Повеќе...

Влезници за 160 дечиња од три социјални установи

dom_11_oktomvri_6_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари посета на Домот за деца без родители „11 октомври” и на 160 дечиња од оваа установа, како и од Јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми „25 Мај” и СОС Детското Село им подари билети за новогодишниот концерт на Ансамблот за народни игри и песни „Танец”, како и за претстави на Македонскиот народен театар и Театарот за деца и младинци.

Повеќе...

Во Даут-пашиниот амам во Скопје отворена изложба на бардот на македонското сликарство Томо Владимирски


izlozba_T_Vladimirski_4_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во Даут-пашиниот амам во Скопје, ја отвори изложбата на бардот на македонското сликарство Томо Владимирски насловена како „Пејзажите на Македонија“

Повеќе...

Работна средба со амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија Јожеф Бенце

02avstr_3_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари работна средба со амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија Јожеф Бенце на која разговараа за досегашната соработка во областа на културата меѓу Република Македонија и Република Унгарија.

Повеќе...

Свечено отворена целосно реконструираната локална установа -Дом на културата „Крсте Петков Мисирков” во Свети Николе

Sv_Nikole_3_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска се обрати на свеченото отворање на целосно реконструираната локална установа -Дом на културата „Крсте Петков Мисирков” во Свети Николе

Повеќе...

Свечено отворен градскиот театар во Гевгелија

Gevg_EKM_6_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска се обрати на свеченото отворање на целосно реконструираниот објект на градскиот театар во Гевгелија

Повеќе...

Спектакуларен настап на „Танец“ во Белград

Националниот ансамбл за народни игр20 tanecи и песни „Танец“ на 18 декември годинава одржа спектакуларен концерт во Сава Центарот во Белград. 

Играорците, оркестарот и пејачите на Танец настапија во полн сјај со што ја кренаа на нозе повеќе илјадната публика и добија бурен аплауз.Националниотансамбл „Танец“ пред белградскатапублика се претстави со: Тешкото, Драчевка, Лазаренки, Малешевка и други кореографии.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија