Соопштенија

Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. „Струшки вечери на поезијата“

Struski_veceri_na_poezijata

Покрај учесниците од странство, во програмата ќе учествуваат и македонските поети во разни својства. Како учесници поети ќе бидат поканети и сите досегашни добитници на наградата „Браќа Миладиновци“. Годинава се одбележуваат 55 години од востановувањето на оваа награда во 1963 година ...

Повеќе...

Јубилејно издание на „Види музика , слушни слика , добиј книга“

nova_fotka_1

На јубилејниот, десетти спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“, Македонска филхармонија пред многубројната публика изведе дел од хитовите на една од највлијателните музички групи на сите времиња „Пинк Флојд“ ...

Повеќе...

Средба Банов - Алаѓозовски во Софија: Интензивирање на традиционално добрата соработка

Poseta_Bugarija

На средбата беше посочено дека соработката во областа на културата има традиционален карактер и е регулирана со Спогодбата за културна соработка меѓу Владите на двете земји од мај 2000 година, како и со Програмите меѓу двете Министерства, кои се потпишуваат на три години. Во тој контекст, министрите за  култура најавија дека најновата програма за соработка во областа на културата за периодот 2017 – 2019 година ќе се потпише во текот на есента ...

Повеќе...

Почна петтото издание на „Битола Шекспир фестивал“

Bitola_Sekspir_festival_1

Во рамките на годинашното издание на „Битола Шекспир фестивал“, предвидени се гостувања на шест реномирани театарски куќи од Бугарија, Русија, Казахстан, Романија, Словачка и САД, како и шест претстави на театарски куќи од Република Македонија ...

Повеќе...

Гран при за претставата „Животот е прекрасен" на 41-то издание „Денови на сатира Фадил Хаџиќ"

Големиот фестивал „Денови на сатирата Фадил Хаџиќ“ на кој оваа година учествуваа најдобрите 15 комедиографски и сатирични дела од хрватската театарска продукција како и истакнати продукции од Словенија, Германија, Македонија, Србија и Црна Гора, вчеравечер на 21 јуни со доделувањето на наградите „Вечерен лист" беше затворен ...

Повеќе...

На ликовната колонија „Дрен“ творат уметници од Македонија, Русија и Бугарија

Likovna_kolonija_1

Колонијата „Дрен“, годинава се одржува рамките на Прилепското културно лето, кое со поддршка на Министерствто за култура го организира Центарот за култура „Марко Цепенков“ ...

Повеќе...

Трета бесплатна музичка работилница во Спомен куќата на Тоше во Крушево

Tose_Proeski_-_rabotilnica

Работилницата ќе трае три дена, а ќе заврши со заеднички концерт на сите учесници што ќе се одржи на 22 јуни пред платото на Спомен куќата со почеток во 18 часот ...

Повеќе...

Од среда почнува „Битола Шекспир фестивал“

Bitola_Sekspir_festival

За време на 12-те фестивалски денови предвидени се гостувања на шест реномирани театарски куќи од Бугарија, Русија, Казахстан, Романија, Словачка и САД кои ќе презентираат различни видувања на творештвото на Вилијам Шекспир. Со дела од англискиот драматург ќе се претстават и шест театарски куќи од Република Македонија ...

Повеќе...

Почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“

Gola_Mesecina

Годинава, фестивалот се одржува по четврти пат со што прерасна во традиционална манифестација. Фестивалот го организира Театар Комедија со финансиска поддршка од Општина Аеродром и Министерството за култура ...

Повеќе...

Македонскиот филм „Џган“ на најголемиот филмски фестивал во Кина

Cgan

Македонски продуцент на филмот е „Дрим фектори“ ко-продуцент Red helicopter films од Албанија, а филмот е финансиски поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија и SEE Cinema network ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија