Соопштенија

Во Музејот на град Скопје отворена јубилејната изложба „100 акварели за 100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски

EKM_Belogaski9_320Во Музејот на Град Скопје јавноста од вчера има можност да ги види делата на нашиот еминентен академски сликар и мајстор на акварелот Љубомир Белогаски, еден од основоположниците на современата македонска ликовна уметност.

Повеќе...

Со премиерата на филмот „Панкот не е мртов“ на Владимир Блажевски синоќа беше отворен 14-тиот Скопје филм фестивал

Baner1_201_b_320Фестивалот за отворен го прогласи министерот за култура Елизабета Канческа – Милевска

Повеќе...

Во Националниот музеј за уметност во Букурешт, се одржа шестиот годишен состанок на министрите за култура на Југоисточна Европа

Bukurest_6a_300На состанокот на кој централна тема беше регионалната соработка во областа на културата учествуваше и државниот секретар во Министерството за култура, г. Дарко Стефановски

Повеќе...

Промоција на Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево

Tose_23A_320На 25-ти април, втор ден од Велигден, во 13 часот во родниот град Крушево ќе биде промовирана спомен куќата на најголемата македонска музичка легенда.

Повеќе...

Во присуство на голем број на гости од светот на книжевноста промовирани првите 10 наслови од проектот „130 тома македонска книжевност“ преведени на англиски јазик

14_stand_320На промотивниот штанд на Министерството за култура денеска во рамките на 23. Меѓународен саем на книгата беа промовирани првите 10 тома од капиталниот проект на Владата  „130 тома македонска книжевност“  преведени на англиски јазик.

Повеќе...

Свечено отворен 23. Меѓународен саем на книга

06_saem__na_knigata_320Во рамките на светскиот Саем на книгата, Министерството за култура, НУБ „Св. Климент Охридски“ и Националната установа Манифестација „Струшки вечери на поезијата“ се претставија со промотивен штанд

Повеќе...

Од 11 до 17 април 2011 година во Скопје под покровителство на Министерството за култура ќе се одржи 23-от „Меѓународен саем на книгата“

08_saem_320Во рамките на саемот за првпат ќе биде поставен и промотивен штанд на Министерството за култура, НУБ „Св. Климент Охридски“ и Националната установа Манифестација „Струшки вечери на поезијата“.

Повеќе...

Одделение за односи со јавност

Раководител на одделение за односи со јавноста

Анита Јованоска

Тел. 02/3240-571

E-адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите ;

              


Самостоен референт

Татјана Блажевска

Тел. 02/3240-571

E-адресa: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите ;


Помлад соработник

Мартин Кржалоски

Ажурирање на веб страница www.kultura.gov.mk, www.copyright.gov.mk

Тел. 02/3240-530

Teл. 070/ 288 - 984

E-адреса:  Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видитеТрадиционална акција „Ден на дрвото“

logoDDМинистерката за култура на Република Македонија, Елизабета Канческа-Милевска, на 31.3.2011 година учествуваше во акцијата „Ден на дрвото“ во месноста викана „Средочна“ во Крушево.

Повеќе...

Танец ги промовираше програмата за работа за 2011 година и некомерцијалното ЦД насловено „Незаборав“

16_Tanec_cd_320_1Националната установа Ансамбл за народни игри и песни „Танец“ го промовираше некомерцијалното ЦД насловено „Незаборав“. На промоцијата присуствуваше и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија