Соопштенија

Нови простории за библиотеката „Григор Прличев“ во Охрид

ohrid_650_2Градската библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се пресели во нови и современи простории во зградата каде што беше сместен поранешен „Путник“, наспроти старата автобуска станица.

Новите простории денеска ги предаде во употреба министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, која истакна дека тие ќе овозможат подобри услови за работа, но и развој на оваа национална установа.

Повеќе...

Отворена спомен-соба посветена на д-р Никола Незлобински во Музејот во Струга

Struga2-320Преку поставките и преку проектите што се реализираат во овој музеј, околу 12 000 домашни и странски посетители годишно учат за ендемските видови

Повеќе...

Министерката за култура денеска престојуваше во работна посета на Битола

Bitola_1-320Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска престојуваше во посета на Битола каде што со градоначалникот Владимир Талевски ги промовираше проектите за изградба на нов храм на заштитникот свети Нектариј Битолски и нова киносала

Повеќе...

Потпишан Договор за развој на креативните индустрии меѓу Министерството за култура и Британскиот совет во РМ

340_kreativniВо Порта Македонија денеска беше потпишан Договор за соработка во областа на креативните индустрии меѓу Министерството за култура и Британскиот совет во Република Македонија, документ со кој се официјализира соработката меѓу двете институции во областа на креативните индустрии.  

Повеќе...

Ќе се гради нов објект за Универзалната сала

01_univerzalna_sala-320Наместо реконструкција на Универзалната сала, ќе се пристапи кон изградба на нов современ објект со автентична форма

Повеќе...

Зајакнување на културното наследство преку планирање на животната средина и менаџмент

01_rabotilnica_-320Целта на проектот „Шерплан” е да обезбеди цврста основа за постигнување компатибилност меѓу заштитата на културното наследство и социо-економскиот развој

Повеќе...

Отворена изложбата „Франкофонија планетариум“ на Киро Урдин

01_Urdin_-_320Урдин со својот креативен уметнички јазик ги обединува културите во светот...

Повеќе...

Започна 10-тото, јубилејно издание на манифестацијата „Град на културата“

02_Grad_na_kulturata_-_320Со  промоцијата на новата археолошка поставка во Mузејот на Крива Паланка, свечено започна 10-тото, јубилејно издание на манифестацијата „Град на културата“, чиј домаќин годинава е Крива Паланка

Повеќе...

Промовирана книгата „Балканскиот мегаетникум-националните доктрини на македонските соседи“

02_Manu_-_320Свечено промовирана книгата „Балканскиот мегаетникум-националните доктрини на македонските соседи“

Повеќе...

Промовиран мултимедијалниот центар при Домот на културата „Лазар Софијанов“ во Кратово

kratovo_1Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска престојуваше во работна посета на Кратово каде што со градоначалникот на оваа општина Мите Андоновски и претставници на Швајцарската агенција за соработка и развој го промовираше новиот мултимедијален центар при Домот на културата „Д-р Лазар Софијанов“.

Канческа-Милевска пред присутните истакна дека новиот мултимедијален центар го потврдува искрениот партнерски однос меѓу локалната и централната власт, но и соработката со институциите кои го поддржуваат и интензивираат културниот развој на Република Македонија, како што е Швајцарската агенција за соработка и развој.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија