Соопштенија

Шеесет години од премиерата на првиот македонски филм „Фросина“

03_plakatFROSINA_60_320Филмот „Фросина“ кој ги помести границите на македонската кинематографија и отвори нова ера во нејзиниот развој е доказ дека Република Македонија кинематографски старее со Европа

Повеќе...

Избран директор на Националната установа „Струшки вечери на поезијата“

Struski_veceri_na_poezijata_320За директор на оваа институција е избран Мите Стефоски, дипломиран филолог по општа и компаративна книжевност кој ги исполнува општите и посебните услови утврдени со Конкурсот

Повеќе...

Девет театри ќе добијат нова техничка опрема

02_Tehnika_1_320Министерството за култура оваа година ќе објави тендер за набавка на сценска, светлосна и тонска опрема за девет театарски установи во Македонија

Повеќе...

Информативен ден и работилница посветени на програмата „Култура 2007–2013” на Европската унија во соработка со ККТ на Република Чешка и Литванија

На 14 јуни 2012 година во ЕУ Инфо центарот во Скопје,  со почеток во 10 часот ќе се одржи Информативен ден и работилница посветени на програмата „Култура 2007–2013” на Европската унија

Повеќе...

Промоција на литературни преводи остварени преку Програмата „Култура 2007-2013" на Европската унија

kult_bg_1_320Искуствата од финансирањето на литературни преводи од македонска страна ги претстави Горјан Лазаревски актуелен претседател на Здружението на книгоиздатели и книжари на Република Македонија

Повеќе...

Денови на културата на Република Македонија во Анкара

DKRM_1_320Презентацијата на македонската култура во престолината на Турција е значаен придонес во зацврстувањето на македонско-турското пријателство

Повеќе...

Заврши првата маркетинг конференција “Брендирање: патот до потрошувачот“

12MarKonferencijaA_320Со инвестирањето во културата, инвестираме во промовирањето на Македонија како бренд во светот


Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска вчера (8.6.2012 година) учествуваше на третата панел-дискусија “макБРЕНдонија-еден поинаков поглед“, во организација на „Капитал Академија“. Панел дискусијата е во рамките на првата маркетинг конференција “Брендирање: патот до потрошувачот“.

Повеќе...

Изложба на светски новински фотографии во Мала станица

01_WPF320bОвие 160 фотографии пред нас, нагласи Канческа-Милевска, се сведоци на судбината на милиони луѓе, на нивните животни радости, на нивната тага, на суровата игра на природата но, и на   убавините на планетата Земја.

Повеќе...

Поддршка на независната танцова сцена

inter_art_340-Убедена сум дека со оваа поддршка се отвора нова можност за поддршка на СИТЕ субјекти во културата кои работат на развојот на независната уметничка сцена во Македонија во областа на современиот танц, рече министерката за култура при посетата на културниот центар „Интерарт“ каде почнувајќи од 2013 до 2016 година ќе се реализираат содржини со поддршка на Министерството

Повеќе...

Промовирана владината мерка со која ќе се овозможи поголема достапност до културните содржини

02 Dramski pressМинистерот за култура Елизабета Канческа-Милевска и министерот за образование и наука Панче Кралев, денеска во Драмскиот театар во Скопје ја промовираа владината мерка со која ќе се овозможи поголема достапностдо културните содржини во Република Македонија, а кои се наменети за три категории на граѓани. 

Министерката за култура Канческа-Милевска, истакна дека поволностите ќе овозможат поголема достапност до културните содржини што ги нудат институциите од областа на културата во Република Македонија, театрите, музеите, операта и балетот и филхармонија. 

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија