Соопштенија

Целосно заокружен проектот „Превод на литературни дела на добитници на Нобеловата награда за литература“

saem_3A-320На промоцијата, во присуство на голем број писатели,  преведувачи и  издавачи, се обрати и претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, а промотор на новите дела од проектот беше академик Влада Урошевиќ

Повеќе...

Министерката за култура оствари средба со легендата на рускиот балет Владимир Васиљев

07_Rus_12-04-2013_-_320Го информирав господин Васиљев за она што го инвестираме во културата и уметноста во доменот на класичниот и на модерниот балет. Сакам да изразам голема благодарност за неговото присуство во Република Македонија

Повеќе...

Промовирана брошурата со проекти за литературни преводи поддржани преку ЕУ

05_Saem_12-04-2013_-_320Во изминатите 5 години преку програмата „Култура 2007-2013“ се поддржани 53 проекти, од кои 27 се за книжевни преводи што ги спроведуваат дванаесет издавачки куќи од Република Македонија

Повеќе...

Презентиран проектот „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“

07_Saem-320Голема придобивка од реализацијата на проектот е што со него ќе се афирмира македонскиот јазик и неговите капацитети кој, несомнено, може да ги пренесе и да ги артикулира најсложените нијанси на мислата и значењата

Повеќе...

Министерката за култура назначена за претседател на Управниот одбор на Форумот на словенски култури

min_kultura_slovenija_1-320Во рамките на состанокот на Форумот на словенски култури, Канческа-Милевска денеска имаше свое обраќање

Повеќе...

Република Македонија во наредниот едногодишен период ќе се труди да даде силен импулс во регионалната соработка

Slovenija3-320На денешниот состанок во Брдо, министрите за култура, како и претставниците на УНЕСКО, Советот на Европа и на Европска Унија, меѓу другото, ја усвоија и министерската Декларација со која се обврзаа на поинтензивна меѓусебна соработка

Повеќе...

Република Македонија официјално ќе го преземе од Република Словенија претседавањето со Советот на министри за култура на Југоисточна Европа

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска и утре (9 и 10 април 2013 година) во Брдо кај Крањ, Република Словенија, ќе учествува и ќе има свои обраќања на два исклучително значајни министерски состаноци

Повеќе...

Oтворен Саемот на книгата 2013

Saem_1-320На Саемот, кој ќе трае до 15-ти април, посетителите ги очекуваат многубројни промоции, тематски средби и пригодни изложби

Повеќе...

25-ти, јубилеен Саем на книгата од утре до 15 април

04_saem_na_knigata-320Најновата книжевна продукција од домашни и од странски издавачи ќе биде претставена на 25. Саем на книгата, кој ќе се одржува од утре до 15 април

Повеќе...

Министерката за култура во посета на општина Куманово

02_Kumanovo-320Министерството за култура годинава издвои средства за целосно преуредување на музејот

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија