Соопштенија

Во рамките на Деновите на македонската култура во Русија, отворена изложба на Владимир Георгиевски во Музејот на Достоевски

imagSank_P5a-320

За првпат во овој простор, каде што големиот руски писател живеел во последните три години од животот, се презентираат дела на некој автор, постaвени се 68 слики кои  руската јавност ќе може да ги види до 29 октомври

Повеќе...

Денови на македонската култура во Руската Федерација од 15 до 18 октомври во Москва и во Санкт Петербург

Moskva1-320Со концерт на македонските реномирани уметници Ана и Игор Дурловски во Големата сала на Конзерваториумот „Чајковски“ во срцето на Москва вчера започна манифестацијата „Денови на македонската култура во Руската Федерација“ која од 15-18 октомври ќе се одржи во Москва и Санкт Петербур

Повеќе...

Во Прилеп отворен реновираниот Меморијален музеј „11 Октомври“


Muzej_Prilep-1-320Во Прилеп вечерва почна свеченото одбележување на 11 Октомври и 70-годишнината од Народноослободителната борба и антифашистичкото востание

Повеќе...

Опожарена покривната конструкција на „Стар театар“. Нема повредени работници, а е предизвикана незначителна материјална штета

teatar3-320Министерството за култура ја информира јавноста дека денеска околу пладне избувна пожар на дел од покривната конструкција на објектот во изградба „Стар театар“

Повеќе...

Премиерот Груевски и министерката Канческа-Милевска на снимањето на „Трето полувреме“

snimanje3-320Премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска присуствуваа на снимање сцена од филмот „Трето полувреме“, по сценарио и режија на Дарко Митревски

Повеќе...

На јубилејното 20-то издание на „Интерфест - Битола“, концерт на Софиската филхармонија и Стефан Миленковиќ

interfest1Со спектакуларен концерт на Софиската филхармонија и српскиот виртуоз на виолина Стефан Миленковиќ, синоќа почна Фестивалот на класична музика „Интерфест - Битола 2011“

Повеќе...

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ го отвори фестивалот „Денови на комедијата Куманово 2011“

Kumanovo14-2-320Преку хуморот и сатирата граѓаните на Куманово ќе се обидат барем до 15 овој месец, сè додека траат фестивалските денови, да го заменат секојдневното сивило со смеа. Радува фактот што веќе неколку години публиката е сè помлада што дава надеж дека фестивалот ќе се одржува уште многу години

Повеќе...

Министерот за култура на Република Македонија Елизабета Канческа–Милевска денеска престојуваше во работна посета на Софија, Република Бугарија

BG-2-320aМинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари билатерална средба со бугарскиот министер за култура Вежди Рашидов и ја отвори изложбата на скулптури и цртежи „Балкански соѕвездија“ на академик Томе Серафимовски во Софија

Повеќе...

На Симон Трпчески му беше врачена титулата „национален уметник“

Simon_NU-320Денеска е голем празник за целата нација и за сите граѓани на Република Македонија бидејќи го доделуваме првото највисоко признание на македонски уметник со светско реноме - Симон Трпчески, кој станува првиот национален уметник на Република Македонија, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска

Повеќе...

Отворена 39. Светска галерија на цртеж 2011

Osten_2a-320Делата на 16 наградени уметници од девет европски земји, учесници на 39. Светска галерија на цртеж 2011 - Биенале на наградени автори, синоќа беа изложени во градот на културата за 2011 - Гевгелија

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија