Соопштенија

Избрaни најуспешните жени-менаџери во 2013 година

08__zeni_menadzeri_320Покровител на манифестацијата беше министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ...

Повеќе...

Македонија го одбележа Светскиот ден на театарот

04_den_na_teatarot_2014Покрај бесплатните претстави во Драмскиот театар, беа организирани дружења со актерите, средби со режисерите, изложби и други активности за поблиска интерактивна комуникација со помладата публика ...

Повеќе...

Изложба „Париз, те сакам“ во Чифте амам

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска рече дека во изминатите 12 години Министерството го поддржало престојот на стотина македонски уметници во светската престолнина на уметноста кои, како што рече, ги збогатиле своите искуства, воспоставиле многубројни контакти и соработки со релевантни галерии и институции ... 06_Pariz_te_sakame

Повеќе...

Канческа-Милевска во Штип на одбележување на „Четрсе“ – празнување на „Свети четириесет маченици“

03_CetrseA_-_320Овој уникатен обичај „Четрсе“ е првото нематеријално културно добро на репрезентативната листа на светското културно наследство на УНЕСКО ...

Повеќе...

Оперски концерт во Центарот за култура во Тетово

02_Tetovo_gala_koncert_MOB_640Министерката за култура подвлече дека Министерството за култура и во иднина ќе продолжи преку поддршка на квалитетни проекти да дава придонес во афирмацијата на културата и на културниот развој на градот Тетово, но и на сите други општини во државава ...

Повеќе...

МНТ со повеќе од 40 претстави, три премиери и над 23 000 посетители

Во новиот објект на Македонскиот народен театар од премиерата на „Вечната куќа“ во декември досега се одиграни над 40 претстави, три премиери, а бројот на посетители е над 23 000. Со силна уметничка позитивна енергија и придонес на сите актери, Македонија во делот на уметничкото творештво се претстави не само тука, туку и на сите светски сцени каде што гостуваа изминатиот период ... 01_MNT_rabotna_poseta

Повеќе...

Во КИЦ отворена изложба на карикатури од реномираниот чешки ликовен уметник Јозеф Блеха

На отворањето на изложбата на карикатури од реномираниот чешки ликовен уметник Јозеф Блеха, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска истакна дека овој настан ги потврдува заложбите за интензивирање на културната размена меѓу Македонија и Чешка како две земји со богата култура и традиција ...

02-KIC-karikaturi-2

Повеќе...

Oдбележани 145 години од раѓањето и 85 години од смртта на Васил Главинов

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска  престојуваше во работна посета на општина Велес каде што заедно со градоначалникот Славчо Чадиев, во Спомен-куќата на Васил Главинов, присуствуваше на свеченоста по повод одбележувањето на 145-годишнината од раѓањето и 85-годишнината од смртта на овој истакнат национален деец ... 04___Vasil_Glavinov_-_Veles_svecenost

Повеќе...

Кампања „Читај повеќе, читај секаде!“

04_mekiciКампањата ќе ја потенцира полезноста на книгата, ќе укаже на нејзината неопходност и на македонските читатели ќе им доближи голем број квалитетни дела од многу македонски и странски автори ...

Повеќе...

Промовиран „Прогласот“ по повод 1150-годишнината од Моравската мисија на браќата Кирил и Методиј

01_Kiril_i_MetodijВо катедралната црква „Света Софија“ во Охрид денеска беше промовирано македонско-словачкото издание на „Прогласот кон Светото евангелие на Константин Филозоф“, дело објавено во знак на одбележувањето на 1150-годишнината од Моравската мисија на светите браќа Кирил и Методиј ...

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија