Соопштенија

Министерот за култура Елизабета Канческа - Милевска во посета на Кралството Шведска

Min_Svedska_6_320Министерот за култура на Република Македонија, Елизабета Канческа –Милевска денеска (14 ноември 2011 година) во рамките на еднодневната официјална посета на Кралството Шведска, за прв пат оствари билатерална средба со министерот за култура и спорт на Кралството Шведска, Лена Аделсон – Лијерот, а на која присуствуваше и Амбасадорот на Република Македонија во Шведска Кире Илиоски

Повеќе...

Отворени „Деновите на украинската култура во Македонија“

D_na_Ukraina_1_320„Деновите на украинската култура во Македонија“ се одржуваат од 12 од 14 ноември во Скопје и во Битола

Повеќе...

„ВЕЧНА КУЌА“ од Јордан Плевнеш, победник на конкурсот за текст со кој свечено ќе се отвори „Стариот театар“

ekm_tekst01Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска го објави добитникот на текстот според кој ќе се работи драмска претстава која премиерно ќе биде изведена на отворањето на Стариот театар следната година. На анонимниот конкурс, кој траеше шест месеци, пристигнаа 11 текстови, а жири-комисијата, во состав: академик Георги Старделов, академик Луан Старова, проф. д-р Јелена Лужина, Петар Темелковски и м-р Дејан Пројковски, едногласно донесе одлука свеченото отворање на Стариот театар да биде одбележено со премиерата на текстот „ВЕЧНАТА КУЌА“ од нашиот познат драмски писател и поет Јордан Плевнеш. 

Повеќе...

Одржана прес-конференција по повод Деновите на културата на Украина во Македонија

Ukraina1_320Со отворање на изложбата на уметнички холограми „Златната ризница на Украина“ и на изложбата „Народна уметност на Украина“,  в сабота во Националната галерија на Македонија, објект „Мала станица“, ќе бидат отворени Деновите на културата на Украина во Република Македонија

Повеќе...

Реализирани повеќе капитални проекти на Министерството за култура во изминатите 100 дена

Press_Vlada_3_320Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска денеска на прес-конференција, во присуство на заменик-министерот Драган Недељковиќ и државниот секретар во Министерството за култура, Музафер Бислими, информираше дека во изминатите 100 дена од формирањето на Владата, Министерството за култура продолжи со посветеност да ја реализира својата програмата во насока на подобрување на целокупната културна клима во државата и афирмација на нашите врви културни вредности во светски рамки.

Повеќе...

Денови на украинска култура во Македонија

Во периодот од 12 од 14 ноември 2011 година, Република Македонија е домаќин на манифестацијата „Денови на украинската култура во Македонија”, настан кој ги симболизира трајната врска и големото пријателство што постојат меѓу Република Македонија и Украина. 

Повеќе...

Наградата за Спомен-куќата на Тоше ја афирмира Македонија во светски рамки

S_kuka_pres_320Спомен куќата на Тоше Проески ја доби наградата People's choice Award за најдобро идејно решение, во силна конкуренција на 704 објекти од целиот свет

Повеќе...

Mногуте културни настани од манифестацијата „Деновите на македонската култура“ во Талин целосно го привлекоа вниманието на естонската јавност

Talin1a_320Со спектакуларен настап на Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ во реномираната концертна сала „Нокиа“ во Талин, европската престолнина на културата за 2011 година, како и со концерт на Кирил Џајковски и неговиот бенд во клубот „Балоу“ синоќа завршија “Деновите на македонската култура“ во оваа балтичка земја

Повеќе...

Престижната награда „Peoples choice aword“ за најдобро архитектонско дело за 2011 година во Македонија

Barselona_1_320По повод наградата „Peoples choice aword“ за најдобро архитектонско дело за 2011 година која проектот за спомен-куќата на Тоше Проески ја освои на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона

Повеќе...

Тркалезна маса во ЕУ-инфо центарот во рамките на проектот „Не/видливи градови”

EU_TM2_320Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ во Инфо-центарот на ЕУ се обрати во текот на тркалезната маса

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија