Соопштенија

Министерството за култура ќе субвенционира преводи на македонски дела во странство

05_prevodi_320Во  јануари 2014 година Министерството за култура првпат ќе објави Конкурс за финансирање преводи на репрезентативни и квалитетни дела од македонската литература на странски јазици ...

Повеќе...

Одлука за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин” за 2013 година

Одборот за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев- Јасмин”, во согласност со Законот за државните награди, Законот за изменување и дополнување на Законот за државните награди („Сл. весник на РМ” бр. 52/06, 54/07 и 74/12) и Правилникот за работа на Одборот на седницата одржана на 5.12.2013 година донесе ...

Повеќе...

Возобновено Студентското интернационално арт-биенале

Министерството за култура на Република Македонија годинава даде финансиска поддршка за возобнувањето на Студентското интернационално арт-биенале (СИАБ)

Повеќе...

По повод Меѓународниот ден на човековите права, одржана манифестацијата „Македонија наш дом“

01_den_na_covek_prava_320На манифестацијата учествуваа културни друштва од етничките заедници кои живеат и творат во Македонија ...

Повеќе...

Промовирана монументалната монографија „Македонија - милениумски културно-историски факти“

017_monografija_a320Едицијата на 2.540 страници ја валоризира македонската историја, цивилизација и култура и е збогатена со многубројни фотографии од обемното културно-историско наследство ...

Повеќе...

Археолошки истражувања на неолитската населба Кременица во преспанскиот регион

01_kremenica_a_320Кременица припаѓа на категоријата рамни, еднослојни населби, чии остатоци се откриваат на мала површина ...

Повеќе...

Порака од Ирина Бокова, генерален директор на УНЕСКО

images_01Порака од Ирина Бокова, генерален директор на УНЕСКО, по повод инаугурацијата на новата зграда на Македонскиот народен театар, пренесена од г. Жак Рао, директор на Дивизијата за односи со земјите-членки и со меѓународните организации  на УНЕСКО  ...

Повеќе...

На отворањето на новата сезона, овации за претставата „Вечната куќа“

На праизведабата на Плевнешовата „Вечна куќа“ присуствуваа државниот врв предводен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и премиерот Никола Груевски, министри во Владата, пратеници, академици, истакнати културни работници, претставници на бизнис заедницата, дипломатскиот кор и други гости од јавниот и културниот живот на Македонија ... vecnata_kukja_premiera_640_1

Повеќе...

Со „Вечната куќа“ МНТ вечер почнува со работа во новиот објект

Вечерва со премиера на „Вечната куќа“ МНТ официјално се вселува во новиот објект на некогашниот Стар театар. Официјалниот почеток на работата на новата театарска зграда ќе биде одбележан со уште две премиери на оваа претстава - утре и задутре, а до крајот на месецот ќе има уште осум репризни изведби. Од јануари МНТ ќе продолжи со својот редовен репертоар ...

star_teatar_2

Повеќе...

Доделени уште 11 решенија за национална пензија

Во групата добитници на национална пензија се придружија: архитектот Климе Коробар, кустосот-историчар Галена Куцуловска, ликовните уметници Владимир Георгиевски и Ставре Димитров, диригентот Ивица Зориќ, актерот Благој Чоревски, писателите Халил Зендели, Санде Стојчевски и Џабир Ахмети и поетите Михаил Ренџов и Веле Смилевски ...  kanceska-milevska_penzii_1_640

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија