Соопштенија

Продолжуваат археолошките истражувања на локалитетот Градиште во близина на село Младо Нагоричане, Кумановско

03_Gradiste_Kumanovo__jonski_kapitel

На повеќеслојното наоѓалиште, на површина од 400 квадратни метри се откриени голем број столбови и елементи од камена пластика ...

Повеќе...

Музејот на вода добитник на сертификат за успешност што го доделува светски познатиот веб-портал „Трипадвајзор“ (Tripadvisor)

nakolna_naselba_3_640Музејот на вода во Градиште е добитник на највисокиот сертификат за успешност што го доделува светски познатиот веб-портал „Трипадвајзор“ (Tripadvisor) ...

Повеќе...

Изложба на словенски ракописи од Македонија од 13 до 19 век во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје

Ракописните книги вклучени во оваа изложба опфаќаат голем хронолошки дијапазон и имаат доминантна теолошка и литургиска конотираност

Повеќе...

Охрид домаќин на министерската конференција на Советот на министри за култура на ЈИЕ – Јакнење на културата во функција на развојот

Република Македонија на 27 и 28 јуни 2014 година ќе биде домаќин на министерската конференција на Советот на министри за култура на Југоисточна Европа (КОМОКОСЕЕ) …

Повеќе...

Примопредавање на новата театарска зграда на велешкиот театар

teatar_veles_3b_640

Во Велес утре (26.6.2014 година) во 12 часот свечено ќе биде примопредадена новата театарска зграда на Националната установа „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ ...

Повеќе...

Конкурс за драмски текст за свеченото отворање на новиот театар во Велес

На овој конкурс авторите може да пријават свои драмски текстови, пишувани на македонски јазик, досега необјавени и неизведени, а секој автор може да пријави само еден текст. Конкурсот ќе трае до 20 август, а резултатите од Конкурсот ќе бидат објавени на 5 септември 2014 година ...

Повеќе...

Силен аплауз за настапот на „Танец“ во Рига

photo_2_1_640

Настапот на „Танец“ во рамките на манифестацијата „Европска престолнина на културата“ е особено значајно важна мисија чија цел е славење на заедничкото културно наследство ...

Повеќе...

Македонската култура во Рига - Европска престолнина на културата 2014

tanec_rigaУчеството на Република Македонија на оваа значајна културна манифестација ќе придонесе за афирмација на македонската култура и на културните вредности ...

Повеќе...

Нови покривни конструкции на сцените на Античкиот театар и Долни Сарај

ohrid_3s_a_640Проектот за покривање на оваа сцена, кој е дел од Годишната програма на Министерството за култура, се очекува да биде реализиран до почетокот на следниот месец ...

Повеќе...

Отворен македонскиот павилјон на 14-тото Биенале на архитектурата во Венеција

izlozba-na-makedoniski-dela-na-venecisko-bienale-za-arhitektura-_320Овој светски настан од областа на архитектурата е одлична платформа за национално претставување која овозможува пред европската критика и јавност да ги презентираме актуелните архитектонски тенденции на македонските  автори ...

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија