Соопштенија

Ќе бидат реализирани повеќе од 110 културни содржини во рамките на четвртото издание на манифестацијата „Топол културен бран“

t-k-bran-3-320Во 21 општина во Македонија во две етапи, од 20-ти до крајот на месецов и од 20-ти до 31 август, ќе бидат реализирани повеќе од 110 културни содржини.

Повеќе...

Во Галичник се одржа 47. Галичка свадба

01-Galicka-svadba10-320Денеска во Галичник се одржа 47. Галичка свадба, на која што во црквата „Св. Петар и Павле“ се венчаа младенците, 27-годишниот Љупчо Равановски - скопјанец, по потекло од Галичник и 25-годишната Верица Митричка од Куманово.

Повеќе...

Откриен споменик на галичкиот преродбеник Ѓорѓија Пулевски

02-Pulevski1-320Во рамките на Галичкото културно лето 2011, вчера беше откриен споменик на галичкиот преродбеник Ѓорѓија Пулевски.

Повеќе...

Свечено отворен 10-тиот јубилеен Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2011“

03-Stobi-320На древната сцена во античкиот театар во Стоби синоќа свечено беше отворен 10-тиот јубилеен Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2011“.

Повеќе...

Со мултимедијалниот проект „Трилогија Романа“, почна 51. издание на фестивалот „Охридско лето“

14-OLeto-320Со мултимедијалниот проект „Трилогија Романа“, во продукција на познатата шпанска компанија „Ла фура делс Баус“ и во изведба на Македонската филхармонија, вчера во Античкиот театар свечено беше отворено 51. издание на фестивалот „Охридско лето“.

Повеќе...

Потпишана новата Програма за културна соработка меѓу Македонија и Хрватска за периодот 2012-2015 година

02-Hr-320Министерот за култура на Република Македонија, м-р Елизабета Канческа-Милевска денеска (10.7.2011 година) во Дубровник, Република Хрватска, оствари билатерална средба со министерот за култура на Р. Хрватска, г. Јасен Месиќ.

Повеќе...

Jубилејно педесетто издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри

image1aah320Вчера во Центарот за култура „Григор Прличев“ свечено беше отворено јубилејното педесетто  издание на  Балканскиот фестивал на народни песни и игри.

Повеќе...

Отворен Фестивалот на францускиот филм

Министерството за култура на Република Македонија традиционално, од самиот почеток, дава значајна поддршка за реализација на Фестивалот на францускиот филм.

Повеќе...

Свечено отворени просториите кои минатата година им беа доделени на користење на ликовните уметници од ДЛУМ и од Арт-визија

01-bezisten-320juliПросториите кои Министерството за култура ги додели на Друштвото на ликовните уметници на Македонија како дел од проектот за заживување на Старата скопска чаршија, целосно се реновирани и адаптирани за потребите на уметниците.

Повеќе...

Свечено одбележани двата големи јубилеја -150 години од објавувањето на Зборникот на браќата Миладиновци и 50-годишнината на СВП

08-150_godini_od_zbornikot-320Потврда за македонската културна вредност, како што истакна министерката Канческа-Милевска, е фактот што 50-годишниот  јубилеј на Струшките вечери на поезијата годинава ќе се одржи под покровителство на УНЕСКО.

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија