Соопштенија

Потпишана новата Програма за културна соработка меѓу Македонија и Хрватска за периодот 2012-2015 година

02-Hr-320Министерот за култура на Република Македонија, м-р Елизабета Канческа-Милевска денеска (10.7.2011 година) во Дубровник, Република Хрватска, оствари билатерална средба со министерот за култура на Р. Хрватска, г. Јасен Месиќ.

Повеќе...

Jубилејно педесетто издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри

image1aah320Вчера во Центарот за култура „Григор Прличев“ свечено беше отворено јубилејното педесетто  издание на  Балканскиот фестивал на народни песни и игри.

Повеќе...

Отворен Фестивалот на францускиот филм

Министерството за култура на Република Македонија традиционално, од самиот почеток, дава значајна поддршка за реализација на Фестивалот на францускиот филм.

Повеќе...

Свечено отворени просториите кои минатата година им беа доделени на користење на ликовните уметници од ДЛУМ и од Арт-визија

01-bezisten-320juliПросториите кои Министерството за култура ги додели на Друштвото на ликовните уметници на Македонија како дел од проектот за заживување на Старата скопска чаршија, целосно се реновирани и адаптирани за потребите на уметниците.

Повеќе...

Свечено одбележани двата големи јубилеја -150 години од објавувањето на Зборникот на браќата Миладиновци и 50-годишнината на СВП

08-150_godini_od_zbornikot-320Потврда за македонската културна вредност, како што истакна министерката Канческа-Милевска, е фактот што 50-годишниот  јубилеј на Струшките вечери на поезијата годинава ќе се одржи под покровителство на УНЕСКО.

Повеќе...

Четврто издание на фестивалот на француски филм

01-FFF-320Ова четврто издание на Фестивалот на француски филм е од особено значење за македонската кинематографија и е можност да се зацврстат темелите на идната соработка меѓу францускиот и македонскиот филм, да се отворат можности за размена на уметници, продуценти, режисери, размена на искуства, со земја која претставува лидер во европската кинематографија, истакна пред присутните министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Повеќе...

Промоција на Катедрата на УНЕСКО за „Медиуми, дијалог и заемно разбирање“, формирана при Високата школа за новинарство и за односи со јавноста

Катедрата на УНЕСКО за „Медиуми, дијалог и заемно разбирање”, ќе обезбеди интеркултурна комуникација, размена на знаења и споделување на искуства и ќе послужи  постоечките македонски новинарски студии да се вклучат во меѓународните мрежи за новинарство и медиуми.

Повеќе...

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во Охрид се обрати на 44-тиот Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во Охрид се обрати на 44-тиот Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура што ќе се одржува од денеска до 12 јули.

Повеќе...

Книжевно пладне, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје

01_A-320Книжевно пладне, по повод 150-годишнината од излегувањето на „Зборникот на народни песни“ од браќата Миладиновци.

Повеќе...

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска ги посети локалните установи од областа на културата во Кратово

10a_Kratovo320Министерството за култура во изминативе години вложи максимум напори за обезбедување средства за културно заживување на Кратово со што ќе се помогне градот да стане интересна и посакувана туристичка дестинација за домашни, но и за странски туристи.

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија